X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Samost ja Sildam taunisid Tartu Ülikooli käitumist Hiina-kriitika vaigistamisel

Ajakirjanikud Anvar Samost ja Toomas Sildam kritiseerisid pühapäeval omanimelises Vikerraadio saates Tartu Ülikooli käitumist sel nädalal avalikuks saanud juhtumi valguses, kus ülikool võttis oma kontolt maha Hiina võimude suhtes kriitilise artikli.

"Tartu Ülikool ei ole siiani suutnud minu meelest usutavalt selgitada, miks seda tehti. Öelda, et ülikool ei osale välispoliitilistes debattides või teiste riikide sisepoliitika arutamises, on ilmselge jama," leidis Sildam.

"Tegelikult on see ju ka otsene vale, sest nii see ju tegelikult ei ole," lisas Samost.

Sildam võrdlse juhtunut Eesti iseseisvuse taastamisele eelnenud ajaga. "Kui siis oleks saanud kaks eestlast õppida Sorbonne'i, Harvardi või Oxfordi ülikoolis ja nad oleksid kirjutanud ülikooli lehes Nõukogude Liidu keskvõimu tegevusest Balti riikide iseseisvuse vastu ja see oleks sealt kõrvaldatud - mida me oleks siis mõelnud?" küsis ta.

"Minu jaoks on kõige arusaamatum, miks suur ja tark institutsioon nagu Tartu Ülikool on, laseb ennast viia nii piinlikku situatsiooni, kust ei ole võimalik oma käitumist kuidagi selgitada. Ja kui seda peab selgitama, siis tehakse seda erakordselt arusaamatul ja eksitaval moel," leidis Samost.

Tema hinnangul on põhküsimus sellest, mis saab edasi ning mis on põhjus (et artikkel maha võeti - toim.). "Siiamaani ei ole aru saanud, kelle otsus see üldse oli? Kes on see isik või kas see on kollektiivne otsus, kas toimus mingi arutelu?" küsis Samost.

"Või kas kusagil on õhus mõni leping, mille teine osapool on Hiina Rahvavabariik?" lisas Sildam.

Samost tõi esile, et sarnane juhtum seoses Hiinaga oli Tartu Ülikoolis juba selle aasta algul, kui ülikooli lehes ei lubatud avaldada artiklit ülikooli ja Hiina tehnoloogiaettevõttega Huawei vahel sõlmitud lepingust.

"See võib tunduda asjatu norimisena, aga ma arvan, et see ei ole asjatu. Hiina ei ole suvaline riik, suvaline ei selles mõttes, et tema mõju oleks väike ega ta ei ole ka tavaline - me ei saa rääkida Hiinast samas kontekstis Prantsusmaa või Brasiiliaga. Hiina on riik, kellel on ka Eestis oma huvid, mis paraku päris selgelt ei ole kooskõlas Eesti huvidega," rääkis Samost.

Tema hinnangul on Hiina kommunistlik diktatuur, mille riiklikud huvid on kõikide demokraatlike lääneriikidega suures osas vastuolus. "Seepärast võiks meie suhtumine olla selgem ja arusaadavam ka riigisiseselt. Kui Tartu Ülikool leiab, et mingil põhjusel ülikooli tudengitel või õppejõududel ei ole põhjust Hiinat kritiseerida, peaks seal olema selgitus ja me peaksime pidama ühiskondlikku diskussiooni selle üle, et kas üks maksumaksja rahast finantseeritav avalik-õiguslik ülikool tohib endale selliseid piiranguid lubada," ütles Samost.

Sildam lisas, et sellega võiks kaasneda Eestis laiem arutelu, milline on meie riiklik positsioon Hiina küsimuses.

Saates arutati veel koalitsiooni saavutatud kompromissi üle võõrtööjõu küsimuses, üürituru uutest regulatsioonidest ning ralli MM-võistluste etapi korraldamisest ja koroonaviiruse olukorrast Eestis.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: