Riigi laenuteenindamise kulud kerkivad uuel aastal poole miljardi euroni

{{1595252220000 | amCalendar}}
Niinimetatud superministeeriumi hoone.
Niinimetatud superministeeriumi hoone. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

2021. aastal kerkivad Eesti riigi laenuteenindamise kulud ehk riigikassa võlakohustuste põhiosa ja intressimaksed 499 miljonile eurole, mis on 2018. aastaga võrreldes mitmekümnekordne tõus.

Rahandusministeeriumi kommunikatsiooniosakonna peaspetsialist Ott Heinapuu ütles ERR-ile, et 2020. aasta riigivõla teenindamise kulud on 322 miljonit eurot. Seega kasvaks maksed aastaga 177 miljoni euro võrra ehk 1,55 korda.

Võrdluseks oli 2019. aastal võla teenindamise kulu Heinapuu sõnul 172 miljonit eurot ning aasta varem 17 miljonit eurot. Nelja aastaga on kulud kasvanud üle 29 korra.

Heinapuu selgitas, et 2019. aastal alustas riik lühiajaliste võlakirjade emiteerimist, mille lunastamistähtaeg on kuni aasta. Seetõttu kajastab Heinapuu sõnul summa ka aasta jooksul võetud lühiajaliste ehk mõne kuu kuni aastase tähtajaga kohustuste tagasimaksed.

"2019. aastal tehti riigikassa lühiajaliste võlakirjadega võetud kohustuste tagasimakseid summas sada miljonit eurot, 2020. aastal on neid kavas kokku 250 miljonit eurot ja 2021. aastal 425 miljonit eurot. Lühiajaliste võlakirjade abil finantseeritakse nii Eestis kui ka teistes riikides riigikassa jooksvat rahavoogu," ütles Heinapuu.

2021. aasta võlakohustuste portfelli põhiosa ja intressi maksetest moodustab põhiosa 497 miljonit eurot, ülejäänud kaks miljonit on Heinapuu sõnul intress kassapõhises arvestuses.

Sel aastal moodustavad kogu 322 miljonit eurot laenuteenindamise kulu põhiosa tagasimaksed, ütles Heinapuu.

Heinapuu sõnul ei saa rahandusministeerium avaldada võlakirjaemissioonide korraldamise kulu.

2020. aastaks on riigieelarve seadusega määratud riigi võlakohustuste maksimumlimiit viis miljardit eurot. Riik on praeguseks alates eriolukorra algusest võtnud erinevatel viisidel laenu kokku plaanitud viiest miljardist eurost 2,8 miljardit, mis on seni kulunud peamiselt jooksvate kulude katteks.

2020. aasta riigieelarve kulude maht on 11,7 miljardit eurot. Seoses pandeemiaga võttis riigikogu vastu lisaeelarve, mille meetmetega suurendati riigieelarve kulusid 513 miljoni võrra.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: