Silmeti jaoks jõuavad kriisi mõjud kohale poole aasta pärast

Silmeti haruldaste metallide tehas.
Silmeti haruldaste metallide tehas. Autor/allikas: SCANPIX/Virumaa Teataja/Marianne Loorents

Euroopa suurim haruldaste muldmetallide tootja NPM Silmet taotles küll juuni eest töötukassalt töötasu hüvitist, kuid ettevõtte peadirektori kinnitusel oli tegemist tõrkega tarneahelas ning vähemalt praegu on tootmismaht tellimustega kaetud. Samas on pandeemia muutnud turu etteennustamatuks ja kriisi mõjud jõuavad Silmetini alles aasta lõpus.

Juuni eest sai Silmet töötukassalt 154 985 eurot palgatoetust, hüvitise saajate arvuks oli märgitud 225. Toetuse suurusega oli Silmet juunis praeguse seisuga (toetuse taotlemine kestab 31. juulini) asutuste seas 12. kohal.

Ettevõtte peadirektor Raivo Vasnu selgitas ERR-ile, et töötukassa abi paluski Silmet ainult üheks kuuks, mil vähendati oma tootmismahtu.

"See oli otseselt seotud COVID-19 poolt põhjustatud tõrkega tarneahelas. Meid toorainega varustav ettevõte Brasiilias oli suletud viiruse tõttu poolteist kuud. Me ei soovinud antud ebakindlas olukorras kulutada ära kogu tooraine varu, sest tarneahela tõrke pikkus oli siis veel teadmata," ütles Vasnu.

Ettevõtte juhatuse liige Andrei Katsuba on varem Äripäevale öelnud, et juunis kahanes NPM Silmeti käive võrreldes eelmise aastaga üle 50 protsendi.

Vasnu sõnul on haruldaste metallide turu seis segane ja tulevik etteennustamatu. "Tooraine hinnad on tublisti tõusnud, sest COVID-19 on piiranud oluliselt toorme kättesaadavust," nentis ta.

Kui kaua koroonapandeemia põhjustatud ebakindlus turul valitseb, ei osanud Vasnu prognoosida. Ettevõte aga sõltub pea täielikult maailmas toimuvast: Neo Performace Materials (NPM) gruppi kuuluva Silmeti 99 protsenti materjalidest ja toorainest tuleb väljastpoolt Eestit (Brasiiliast, USA-st, Venemaalt jne) ning sama palju toodangust eksporditakse, põhiliselt USA-sse, Euroopa Liitu ja Jaapanisse. Ettevõtte toodangut kasutatakse näiteks autotööstuses, lennunduses, elektroonikas, kosmosetehnoloogias ja taastuvenergia tootmisseadmetes.

Vasnu sõnul on Silmet klientidest enim kahju kandnud lennundusettevõtted. Helgema poole pealt tõi ta välja, et kliendid elektroonikatööstuses püsivad eelmiste aastate mahtude juures.

"Hetkel on meie tootmismaht kenasti tellimustega kaetud. Meie ja meie klientide tootmistsükkel on küllaltki pikk – ainuüksi maagist metallini üle poole aasta – ning seoses sellega võime kriisi mõjusid näha alles selle aasta viimases kvartalis või isegi järgmisel aastal," rääkis Vasnu.

Hiinlaste poliitilistel käikudel võib olla mõju ka Silmetile

Hiina ähvardas eelmisel nädalal, et lõpetab haruldaste muldmetallide tarne USA suurimale relvatootmisettevõttele Lockheed Martin, mis on osa firmale kehtestatavatest sanktsioonidest karistuseks Taiwanile müüdavate moodsate õhutõrjesüsteemide eest. Meetmed võivad hõlmata ka muldmetallide tarneid, mille osas on Hiinal peaaegu et ülemaailmne monopol.

Relvatööstusettevõtted siiski otse muldmetalle ei osta, vaid neile tarnitakse muldmetalle sisaldavaid komponente, mida toodavad kõrgtehnoloogiaid valdavad korporatsioonid.

Silmeti jaoks moodustab otsemüügist USA turg ligi kolmandiku, millele lisandub osa kõrgtehnoloogilistest komponentidest, mille lõppkasutajad asuvad USA-s.

Vasnu märkis, et Silmet ei näe praegu otsest majanduslikku mõju Hiina võimalikel poliitilistel otsustel, kuid kui ähvardused tõesti teoks tehakse, võib see müügile positiivset mõju avaldada. "Kindlasti mõjutavad nad suurimat muldmetallide tootjat väljaspool Hiinat. Kui Hiina tõesti oma ähvarduse ellu viib, siis see võib tähendada Silmetile müügimahu suurenemist," ütles Vasnu, kuid lisas, et suuri muutusi kliendibaasis see vaevalt kaasa toob.

NPM Silmet on Sillamäel kolm vabrikut – haruldaste muldmetallide vabrik, haruldaste metallide vabrik ja metallurgiavabrik. Haruldaste muldmetallide vabrik on üks vähestest väljaspool Hiinat asuvatest haruldaste muldmetallide rikastamisüksustest.

Neo Perfomance Materialsi peakorter asub Kanadas Torontos.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: