Seeder: Helme püüab Isamaa ideega EKRE valijate tähelepanu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Helir-Valdor Seeder ja Martin Helme. Autor/allikas: ERR

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul püüab rahandusminister Martin Helme (EKRE) Isamaa valimislubadusega EKRE valijate tähelepanu, kui ütleb, et praeguse pensionireformi nurjumise korral on järgmises seaduseelnõus sees teise samba täielik kaotamine.

"Kui riigikohus peaks välja tulema lahendusega, mis selle reformi sisult nurjab, siis poliitiliselt järgmine etapp on see, et kogu teine sammas likvideeritakse. Siis ei ole mingit vabatahtlikkust ega fondi siia-sinna [liigutamist]. Uue eelnõuga tõstame kõik teise samba raha lihtsalt esimesse sambasse ja ongi kogu lugu," kostis Helme Õhtulehe küsimusele, mis saab, kui riigikohtu otsus peaks pensionireformi peatama.

Seeder ütles ERR-ile, et EKRE poliitikute jõulisi väljaütlemisi ei maksa võtta tõsiselt, veel enam, et teise samba kaotamise algupärane mõte tuli Seedrilt endalt.

"Mina olen ju selle initsiatiiviga kõigepealt välja tulnud aastaid tagasi. Ma tuletan meelde, kui mina seda viisakas vormis omal ajal väljendasin, siis ei pööratud sellele üldse tähelepanu ja kui aastaid hiljem hakati sellest rääkima, siis öeldi ka, et see on mingi üksiku Seedri ullikese ettepanek, millel ei ole isegi erakonnasisest toetust. Vot nii. Aastaid ignoreeriti seda," lausus Seeder.

Martin Helme lausung on Seedri sõnul suunatud oma valijagrupile, et saada tähelepanu.

"Sellise ettepanekuga ei ole EKRE välja tulnud, see ei ole EKRE programmis olnud, ega mitte kusagil. Isegi mitte teise samba vabatahtlikuks tegemine mitte. Tõsi, nad on öelnud, et nad toetavad seda meie ettepanekut, mis oli Isamaa valimisprogrammis ja nii ka koalitsioonilepingusse sisse läks. Aga EKRE-l ei ole see teemaks olnud enne valimisi ja kui nüüd siis hõigatakse välja sellises emotsionaalses seisundus ja sellises olukorras, siis sellel on ju ilmselge tähelepanu püüdmise eesmärk," rääkis Seeder.

"See on rohkem poliitilise kultuuri küsimus, kui arutelu pensionireformi üle. Ma olen kindel, et ühe või teise poole mingisuguste surveavaldustega riigikohut ei ole võimalik mõjutada," kommenteeris Seeder.

"Täna me räägime teise samba vabatahtlikuks tegemist ja kelleltki ei võeta ühtegi õigust ära. Nii et täna pole mõtet spekuleerida kaugete, teoreetiliste tuleviku võimalustega," lisas Seeder.

Seeder ei välista, et teise samba kaotamiseni kunagi jõutakse. "See on nii või naa mõtlemise koht, aga selleks suuremaks sammuks ei oldud praegu valmis. Ei koalitsioonis sees, ega ka ühiskonnas laiemalt. Ootame praegu riigikohtu otsuse ära. Mina ei hakkaks praegu spekuleerima ja niisugustele avaldustele suurt tähelepanu pöörama," lõpetas Seeder.

Riigikohtus oli teisipäeval riigikohtu üldkogu suuline istung, kus arutluse all oli president Kersti Kaljulaidi taotlus tunnistada kohustusliku kogumispensioni reform põhiseadusega vastuolus olevaks. Riigikohtu otsust on aga oodata alles sügisel.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: