"Samost ja Luts": imporditud tühistamiskultuuril pole Eestis kohta

Eesti ei peaks üle võtma USA-s moes olevat nn tühistamiskultuuri, kus petitsioonide abil saab vaikima sundida inimesi, kelle sõnad ei meeldi. Selle asemel võiks kasutada võimalust raadio nupust kinni keerata, leidsid ajakirjanikud Anvar Samost ja Janek Luts oma raadiosaates.

Samosti hinnangul on populaarse hommikusaatejuhi Alari Kivisaare hagi tema vastu petitsiooni koostanu suhtes õigustatud profülaktiline vastulöök, millega näidata ära, et USA-s moodi läinud petitsioonide koostamine, millega kellegi hinnangul sobimatut juttu ajavaid inimesi vaikima sundida, Eestis vastuvõetav lahendus ei ole.

"Petitsioonide koostamine pole tore suvaline sport, sest USA-s harrastatakse seda ka," ütles Samost.

"Eestis on sõnavabadus," rõhutas ta, lisades, et kui kellegi jutt raadios ei meeldi, saab kasutada nuppu, millest jutu saab kinni keerata.

Janek Luts tõi näiteks, et humoristid Mart Juur ja Andrus Kivirähk kasutavad Raadio2 eetris kõlavas saates "Rahva oma kaitse" mõtteid sõnavara, mida mõnes teises saates saatejuhid ei väljendaks ega kasutaks, ent neid tuleb kuulata ja hinnata selle saate kontekstis. Samamoodi kõlas Kivisaar oma saates samamoodi, nagu ta ikka oma hommikusaadetes on kõlanud, mitte ei kõnetanud oma auditooriumit tavapärasest väga erineval moel. Seetõttu ei peaks inimesed, kellele saade ei meeldi, seda lihtsalt kuulama.

"Kui kuskil on näiteks raadiojaam, kus ropendatakse, kas peaksime siis joonlauaga joone tõmbama, millist sõna tohib kasutada ja millist mitte?" küsis Samost retooriliselt.

"Arvamuse avaldamine ei saa olla reeglistatud," leidis Luts.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: