Martin Helme: mingit huvide konflikti pole

Martin Helme ja Louis Freeh pressikonverents
Martin Helme ja Louis Freeh pressikonverents Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Rahandusminister Martin Helme (EKRE) lükkas teisipäeval Postimehele antud usutluses tagasi huvide konflikti süüdistused ja ütles, et näeb advokaadibüroo palkamist kui võimalust Eesti riigiasutustel USA-ga tööalaseid kontakte suurendada.

Helme ütles Postimehe otsesaates, et ainus tegelik huvide konflikt on opositsiooni kuuluval Jürgen Ligi (Reformierakond), kes oli rahandusminister "ajal, kui Eestis toimus kõige suurem rahapesu".

Rahandusministeeriumi poolt palgatud USA advokaadibüroo Freeh, Sporkin & Sullivan huvide konfliktist võib Helme sõnul lõputult rääkida, kuid keegi pole seda ära näidanud.

On vaid näidatud, et kellelgi on olnud mingid kontaktid selle õigusabibürooga, kuid need kontaktid ja kaasused on ammu lõppenud ning nendes kaasustes nad ei olnud vaidlusaluse osapoole esindajana, selgitas Helme.

Selle kohta, et riigikantselei leidis, et Louis Freeh tööalane tegevus on olnud vastuoluline, ütles Helme, et jätkuvat huvide konflikti see ei tähenda, sest need kaasused olid varasemalt, pole olnud seotud Danske Pangaga ja Freeh oli vahekokkuleppe sõlmija, mitte kliendi esindaja.

Helme rõhutas, et huvide konflikt on puhas poliitiline retoorika, mille põhiiva on, et tänased opositsioonipoliitikud istusid ministrikohtadel ajal, kui Eestis toimus massiline rahapesu läbi Põhjamaade pankade. Nüüd hüsteeritsevad nad sõgeda jutuga tänase tegevuse vastu, lisas Helme.

Oodatava trahvisumma jagamiseks on Helme sõnul kõik vajalik olemas. "On olemas nii pretsedendid, on olemas alus. Eestil on olemas rahvusvaheline leping Ameerikaga, mis annab täieliku raamistiku ka selliste trahvirahade jagamiseks," lausus Helme.

"Kõik see jutt, mida on loobitud viimased kaks nädalat, ma lihtsustatult ütlen, see on lollide püüdmiseks," ütles Helme.

Ka väite, et välisministeerium ütles, et antud bürooga poleks tohtinud koostööd teha, lükkas Helme tagasi. "Mida nad ütlevad, on see, et soovitatakse tõsiselt kaaluda, kellega neist teha või kaaluda, kelle hulgast valida," ütles Helme.

Helme ütles, et bürood ei palgatud selleks, et keegi teeks ära Eesti riigiasutuste töö. "Mina ikkagi näen siin väga suurt võimalust Eesti riigiasutustel suurendada oma oskusteavet, suurendada oma tööalaseid kontakte Ameerikas ja tihendada koostööd," ütles Helme.

Opositsioonipoliitikute Katre Raiki ja Jürgen Ligi hinnangu kohta, et mingit USA õigusabibürood polekski vaja olnud palgata, ütles Helme, et neid ümber veenda pole kindlasti võimalik.

"See, kui tõsiselt ja kui aktiivselt tegeleb tänane valitsus ja mina konkreetselt rahapesuvastase võitlusega, nii seadusandluse tasemel, Eesti institutsioonide tugevdamise tasemel, rahvusvahelise koostöö tasemel, on absoluutselt teine kvaliteet, kui see, mis ta oli varasemate valitsuste ajal ja loomulikult ajab see neid tigedaks, sest see paneb kontrasti nende tegemata jätmised," ütles Helme.

Riigikogu opositsioon on viimastel nädalatel arvustanud rahandusminister Martin Helme tegevust USA-st õigusabibüroo palkamisel. Valitsus toetas seda sammu, et tagada võimalike rahapesutrahvide jagamine USA ja Eesti vahel.

Toimetaja: Liisbeth Rats

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: