Reinsalu: Euroopa peab oma reisimispõhimõtted üle vaatama

{{1597654380000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Lennujaam Autor/allikas: ERR

Välisminister Urmas Reinsalu ütleb, et kuna koroonaviirusesse nakatumine on kogu Euroopas tõusuteel, tuleks välismaale reisimisest hoiduda, kui see ei ole vältimatult vajalik. Kogu Euroopa peab oma reisimispõhimõtted nakatunute tõusu kasvul ümber hindama.

Reinsalu leiab, et kui rahvusvaheline reisimine pole vältimatult vajalik, tuleks sellest hoiduda. Tema hinnangul on Balti riikide ühiselt kokku lepitud piirangute süsteem hästi toiminud ja nakatumiste arv on suudetud madalana hoida.

Sellegipoolest on valitsuses arutamisel kaks küsimust: esiteks, kas on võimalik kõrge nakatumisega piirkonnast Eestisse tulleks asendada kahenädalast eneseisolatsiooni testimisega, mida on rakendamas mitmed teised riigid, et vältida nakatumiste tõusul kahenädalast karantiiniperioodi pea kõigi välisriikidega, ja teiseks, kuidas valmistuda olukorraks, kus on otselennud riikidega, kus nakatumiste arv hakkab tüürima üle 25 inimese 100 000 elaniku kohta kahe nädala jooksul. Seniste reeglite järgi peaksid otselennud seda piiri ületades katkema, kuid see võib viia järk-järgult taas kõigi lendude lõppemiseni.

"Seetõttu ta kindlasti hakkab ka olemuslikult takistama üldse inimeste rahvusvahelist liikumist ja ka Eestisse naasmist. Ma arvan, et me peame ka need reeglid üle vaatama. Nende reeglite puhul on tähtis, nagu me oleme kokku leppinud kolme Balti riigiga, et me kindlasti peame omavahel konsulteerima, kui meil ka oma rahvatervise eksperte kaasates tekib arusaam, milline võiks olla optimaalne mudel," kommenteeris Reinsalu ERR-ile.

Enamik Euroopa riike on reisipiirangud kehtestanud riikidele, kus nakatunuid on üle 16 inimese 100 000 elaniku kohta kahe nädala jooksul. Kuna aga august on Lääne- ja Lõuna-Euroopas peamine puhkusekuu, mil inimesed reisivad, on puhkuste lõppemisel ilmselt oodata enamikus riikides ka nakatumiste tõusu, prognoosib Reinsalu. Seetõttu on vaja senised piirangupõhimõtted üle vaadata, et kogu Euroopat taas üleüldine reisikeeld ei tabaks.

Soome saab endiselt sõita

Eestis kerkis nakatunute määr üle üheksa inimese 100 000 inimese kohta kahes nädala kohta, kuid Soome on Euroopas erandliku riigina kehtestanud piiriks kaheksa nakatumist - kui see on ületatud, ei tohiks nendest riikidest Soome siseneda ilma karantiiniajata. Reinsalu kinnitab, et vaatamata Eesti kõrgemale näitajale ei ole Soome meile praegu täiendavaid piiranguid kehtestanud ja põhjanaabrite juurde saab jätkuvalt reisida, ilma kohustuseta jääda karantiini.

"Inimesed saavad praegu Soome sõita, mingisugust keeldu ei ole kehtestatud. Olen oma Soome kolleegile ka öelnud, et mõistlik oleks sellest üleeuroopalisest 16 nakatunu mõõdikust juhinduda," ütles Reinsalu, lisades, et Soome on oma piiranguid üle vaatamas.

Paet: tuleb lõpetada lennuühenduste äkkpeatamine

Europarlamendi liige Urmas Paet teatas, et lennuühenduste lühikese etteteatamisajaga keelamine tuleks lõpetada, sest see piirab Eesti suhtlust välismaailmaga.

"Sel pole mingit viiruse tõkestamise efekti, sest inimesed kasutavad ümberistumist teistes lennujaamades ning kontaktide arv hoopis suureneb. Rääkimata suuremast raha- ja ajakulust," ütles Paet.

Paet rõhutas, et lisaks tuleks anda inimestele valida, kas saabudes kõrge nakatumusega piirkonnast teha koroonatest või minna karantiini.

"Oleks mõistlik vaadata ka riikide piirkondlikke erinevusi piirangute otsustamisel. Näiteks kogu Kreeka ei peaks olema piirangute nimekirjas, kui Kreeta saarel on nakatumus madal," ütles Paet.

Toimetaja: Mall Mälberg, Merilin Pärli, Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: