Töötajad protestivad Minski tehaste ja telemaja ees

Maria Kalesnikava Minski traktoritehase juures.
Maria Kalesnikava Minski traktoritehase juures. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Valgevene protestijad kogunesid esmaspäeval pärast opositsiooni streigiüleskutset mitme Minski tehase ja riigitelevisiooni hoone ette meelt avaldama.

Sündmuskohal viibinud AFP ajakirjaniku teatel lehvitasid protestijad telemaja ja Minski Veokitehase MZKT ees opositsiooni punavalgeid lippe. Esmaspäeval külastas tehast president Aleksandr Lukašenko.

Minski Traktoritehase (MTZ) tööliste sõnul on mitu tuhat töötajat töölt lahkunud.

Uudisteportaali tut.by avaldatud videlõikudes on näha teiste tehaste töölisi liikumas MZKT poole, et protestiga liituda. Meeleavaldajad hüüdsid tehase ees: "Mine minema!" ja "Me ei andesta".

Protestijatega ühines juhtiv opositsioonitegelane Maria Kalesnikava, kes õhutas inimesi suunduma edasi riigitelevisiooni hoone juurde.

"Me läheme riigitelevisiooni juurde, et toetada oma kolleegide vastupanu," ütles Kalesnikava. 

Kopteriga veokitehasesse saabunud Lukašenko püüdis kohtumisel töölistega meeleavalduste tähtsust pisendada, väites, et üldiselt tehased töötavad. 

"Kui keegi ei soovi töötada ja tahab lahkuda, siis palun, uksed on lahti," ütles riigipea riikliku uudisteagentuuri Belta teatel.

Lukašenko tõrjus taas üleskutseid tagasi astuda ja ütles: "Ma ei tee kunagi midagi surve all."

Töölised karjusid kõnet pidada üritanud Lukašenkole "Lahku!"

Silmanähtavalt vihane Lukašenko lahkus lavalt, öeldes: "Tänan. Olen kõik ära öelnud. Te võite kisada, "Lahku!""

Meeleavaldajad kogunesid esmaspäeval ka riigitelevisiooni hoone ette, osa teletöötajaist on väidetavalt streigiga ühinenud. 

"Ma tean, kuidas te kardate, sest me kõik kardame," ütles Kalesnikava. "Tänan, et saite oma hirmust jagu ja ühinesite enamusega."

Sõltumatu uudisteportaali tut.by teatel on ka kaaliumikombinaadi Belaruskali töötajad teatanud, et võivad alustada streiki. Kaalium, millest valmistatakse väetist, on Valgevene suur tuluallikas. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: