Gert Antsu: ükski diktaator pole sellises olukorras võimule jäänud

Valgevene president Aleksandr Lukašenko ei jää võimule enam kauaks, palju sõltub sellest, kui kaua toetavad teda eriväed ja Valgevene KGB, ütles "Aktuaalses kaameras" idapartnerluse keskuse juht Gert Antsu.

Antsu sõnul on pärast vägivalda Valgevene rahva vastu raske näha, et Lukašenko võimule jääb. "Sõltub muidugi erivägede või KGB toetusest, kui kaua need tema taga on, aga ükski diktaator pole sellises olukorras võimule jäänud," märkis ta.

Esmaspäeval levisid videod väidetavast Vene sõjamasinate konvoist, mis liikus Valgevene piiri poole. Antsu sõnul on Moskva huvi selge: säilitada mõjuvõim Valgevene üle, kuid seda ei saa Venemaa teha jõuga. "(Venemaal) väga ilusaid valikuid ei ole. Viia väed sisse, okupeerida, kehtestada oma võim, tõmmata üles Vene lipp – seda ei kavatse keegi teha. Ukraina kogemus näitab, et varjatud sõda ei pruugi anda head tulemust ei poliitilises ega majanduslikus mõttes," märkis ta.

Antsu sõnul peab igaüks, kes Lukašenko taandumise järel võimule tõuseb, nagunii arvestama Venemaaga, sest Valgevene majandus sõltub palju oma suurest naabrist.

Võimalike uute juhtide kohta märkis Antsu, et Valgevenes on väga konkurentsivõimelisi ettevõtteid, kelle juhid või omanikud on maailma näinud inimesed. "Ehk veel teisigi, kes saaksid normaalse, kaasaegse riigi ülesehitamisse oma panuse anda," ütles ta.

Euroopa liidrid arutavad Valgevene olukorda erakorralisel kohtumisel kolmapäeval. Antsu sõnul pole valgevenelastel suurt tuge Euroopast oodata ning riigi tuleviku üle peavad nad ikkagi ise otsustama.

"See on populaarne müüt eriti ida pool, et Lääs ja Venemaa võitlevad, tahavad endale kahmata üht või teist territooriumi. Aga tegelikult on see ikkagi valgevenelaste enda asi otsustada, mis selle riigiga saab. Loodame loomulikult kõige paremat, et kõik läheb võimalikult väikese verevalamisega. Euroopa võib pakkuda dialoogi vahendamist, aga ei paista küll, et Lukašenko sellest kuidagi huvitatud oleks," rääkis Antsu.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: