USA strateegiline pommitaja B-52 teeb reede õhtul Eestist ülelennu

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
USA pommitaja B-52 lendas Eesti õhuruumis. Autor/allikas: Kaitsevägi

Reede õhtul teeb USA õhujõudude strateegiline pommitaja B-52 Stratofortress ülemaailmse missiooni Allied Sky raames 8500 meetri kõrguselt ülelennu Eestist.

Ühepäevase missiooni eesmärk on demonstreerida NATO solidaarsust, suurendada valmisolekut ning pakkuda väljaõppevõimalusi, et edendada koostööd. Missiooni raames lendavad USA pommitajad ja liitlaste lennukid ühe päeva jooksul üle 30 NATO liikmesriigi. Eesti kohal saadavad pommitajat Ämaris paiknevad Prantsusmaa õhuväe hävitajad Mirage 2000-5. 

Neli pommitajat, mis hetkel paiknevad Fairford'is Suurbritannias, lendavad üle Euroopa riikide. Neid saadavad vastavate liitlaste hävitajad ning päeva jooksul harjutatakse ka õhus tankimist. Ülejäänud kaks pommitajat, mis paiknevad 5. pommitajate eskadrilli all Minot lennubaasis Põhja-Dakotas, lendavad üle USA ja Kanada.

"USA julgeolekukohustused NATO alliansi ees püsivad raudsetena. Tänane pommitajate missioon on järjekordne näide selle kohta, kuidas allianss säilitab valmisoleku, parandab koostalitlusvõimet ja näitab meie võimet täita kohustusi Euroopas üle Atlandi ookeani," ütles USA relvajõudude Euroopa väejuhatuse (USEUCOM) ülem kindral Tod Wolters.

"Tugevdades oma häid suhteid liitlastega veelgi enam, saadame potentsiaalsetele vastastele selge sõnumi meie valmisolekust tulla toime mis tahes globaalse väljakutsega," lisas Wolters.

"USA strateegiliste pommitajate ülelend üle kõikide NATO liikmesriikide näitab USA kindlat ja jätkuvat pühendumust NATO-le ja liitlaste kaitsesse," ütles kaitseminister Jüri Luik.

NATO riikideks, kes võtavad missioonist osa ja teevad koostööd USA pommituslennukitega, on Belgia, Bulgaaria, Kanada, Horvaatia, Tšehhi Vabariik, Taani, Prantsusmaa, Saksamaa, Ungari, Itaalia, Holland, Norra, Poola, Portugal, Rumeenia, Slovakkia, Hispaania, Türgi, Ühendkuningriik ja USA.

Operatsioonid ja koostöö liitlaste ja partneritega tõstavad esile USEUCOM'i pühendumust ülemaailmsesse julgeolekusse ja stabiilsusesse. Sellised tegevused on ka meeldetuletuseks, et vaatamata COVID-19 põhjustatud väljakutsetele on USA väed endiselt täielikult valmis oma missioone täitma kõigis valdkondades, suurendades samas koostalitlusvõimet liitlaste ja partnerite kõrval.

Toimetaja: Liisbeth Rats

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: