Ligi ja Raik peaminister Ratasele: Freeh leping tuleb tühistada

{{1599643320000 | amCalendar}}
Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon ja korruptsioonivastane erikomisjon kogunesid erakorralisele ühisistungile.
Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon ja korruptsioonivastane erikomisjon kogunesid erakorralisele ühisistungile. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu opositsiooni liikmed Jürgen Ligi ja Katri Raik tegid peaminister Jüri Ratasele ettepaneku lõpetada leping USA advokaadi Louis Freeh ettevõttega FFS, sest see on nende hinnangul vastuolus Eesti huvidega ning praktikas mittetoimiv.

Riigikogu kahe erikomisjoni töö kokkuvõte põhineb dokumentidel, kõrgete ametiisikute küsitlemisel, piiratud ja avalikel allikatel, teatas Raik teisipäeval BNS-ile.

Kuna valitsuskoalitsioon kahel koosolekul ei osalenud, sisaldab see ka materjali, mis on kogutud ilma nende osaluseta.

Koalitsiooni kuuluvad erikomisjoni liikmed jätsid valdavalt kasutamata võimaluse protsessis osaleda – suunata materjalide kogumist, külaliste kutsumist ja nende küsitlemist istungitel ja nii edasi. Aruande kiitis heaks korruptsioonivastase erikomisjoni viiest liikmest kolm ning riigieelarve kontrolli komisjoni kooskõlastusring ettepanekuid ei toonud.

Jürgen Ligi ja Katri Raiki sõnul on minister Martin Helme lepingu sõlmimise asjaolude kohta korduvalt valetanud ja eksitanud ka peaminister Jüri Ratast.

Raik märgib, et selles etapis on erikomisjonid oma töö lõpetanud ja kokkuvõtted teinud.

"Niinimetatud Freeh lepingu ettevalmistamise protsess ei kannata mingit kriitikat. Loodan, et pikk avalik diskussioon sel teemal väldib siiski tulevikus nii mõnegi sarnase juhtumi toimumise. Kindlasti vajab edasist tähelepanu parlamentaarse kontrolli rakendamine, mis praeguse erikomisjonide koosseisu juures on ülikeeruline. See on ka põhjus, miks erikomisjonide juhid pöörduvad peaministri poole riigikogu liikme mitte komisjoni esimehena," sõnas Raik.

"See protsess on olnud rahandusminister Helme sooloetendus piduliku pressikonverentsiga, ent ta on eiranud kõiki riikliku asjaajamise reegleid ja informatsiooni, mis võiksid tema isikliku soosiku eelistamist segada ja riigi riske maandada. Ta on takistanud riigikogu tööd ning korduvalt valetanud nii parlamendile kui avalikkusele. Tulemusena peaks Eesti huve esindama inimene ja ettevõte, kellega Eesti taustauuring soovitab ametlikest kontaktidest hoiduda, kes on samas rahapesu asjas kaitsnud Eesti vastaspoole Venemaa huve ja kellega uurimisinfo jagamist ei kujuta Eesti ametkonnad ette," rääkis Raik.

Aruande koostja ja Reformierakonna fraktsiooni liikme Andres Suti sõnul on FSS-ga sõlmitud leping näide sellest, kuidas riigis asjad käia ei tohi. "Läbipaistmatus, puudulik ettevalmistus, sisulise koostöö puudumine ministrite ja ametkondade vahel, parlamentaarse järelevalve takistamine, valetamine ning eksitamine ei sobi kokku Eesti ühiskonna põhiväärtustega. Vastutus lasub siin üheselt rahandusministril ning peaministril valitsuse juhina," ütles ta.

Puustusmaa: Raiki ja Ligi aruanne ei kannata kriitikat, tegu on poliitilise deklaratsiooniga

Korruptsioonivastase erikomisjoni liige Paul Puustusmaa (EKRE) nimetas opositsioonierakondade esindajate koostatud kokkuvõtet eksitavaks, deklaratiivseks ja poliitiliselt motiveerituks.

"Reformierakonna liikmete teostatud kokkuvõte on koostatud olulises osas asjaolusid tendentslikult peegeldades ning on seetõttu subjektiivne ja tervikuna poliitiliselt motiveeritud. Raport ei kannata kriitikat, koosnedes eksitavatest hinnangutest, mitte faktidest. Jutt advokaadibüroo palkamise läbipaistmatuse kohta ei ole põhjendatud," ütles Puustusmaa.

Puustusmaa ütles, et omalt poolt esitas ta opositsioonipoliitikutele ettepaneku toetada valitsuse tegevust rahapesu uurimisel ja kompensatsiooni saamisel. Tema ettepanekut toetas ka Marek Jürgenson Keskerakonnast.

Kommenteerides Isamaa liikme Siim Kiisleri soostumist komisjoni lõppjäreldusega, mis võimaldas opositsioonipoliitikutel selle avalikkuse ette tuua, ütles Puustusmaa, et tegemist on ilminguga Isamaa sees toimuvatest turbulentsidest.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: