Komisjon: Briti valitsus on Brexiti-leppe muutmise plaaniga usaldust petnud

{{1599755160000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Brexit Autor/allikas: ERR

Briti valitsus on Brexiti lahkumisleppe ümbertegemise eelnõuga rikkunud tõsiselt usaldust Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi vahel, hoiatas Euroopa Komisjon neljapäeval.

Komisjoni asepresident Maroš Šefcovic ütles Londonis erakorralisel kohtumisel, et kui britid kuu lõpuks plaanist ei loobu, kaalub Brüssel asjaga kohtusse minekut.

Ühendkuningriik teatas neljapäeval, et ei kavatse Brexiti lahkumislepet rikkuvat eelnõu tagasi võtta.

Briti kõrgem valitsusminister Michael Gove ütles Euroopa Komisjoni Šefcovicile Londonis, et ei tee ja ei saa teha nagu Euroopa Liit soovib ehk võtta eelnõu tagasi.

Briti Põhja-Iirimaa küsimuste minister Brandon Lewis tunnistas teisipäeval, et Ühendkuningriigi valitsuse plaan mitte jõustada täies mahus Euroopa Liidu lahkumislepet Põhja-Iirimaad puudutavas küsimuses läheb vastuollu rahvusvahelise õigusega.

Ministri sõnul kavatseb Suurbritannia kindlasti järgida Põhja-Iirimaa suhtes kehtestatud protokolli, mis näeb provintsile ette EL-i reeglite järgimist, et hoida avatuna selle maapiir Iirimaaga.

Uus seadus loob aga nn turvavõrgu, et tagada kaupade liikumine Ühendkuningriigi siseselt tariifideta ning et EL-i riigiabi reeglid jäävad territooriumil kehtima, kuid samal ajal mitte mujal Ühendkuningriigis Inglismaal, Šotimaal ja Walesis. 

Põhja-Iiri Protokolli Artikkel 4 puudutab Põhja-Iirimaa jäämist Ühendkuningriigi tollialasse pärast Euroopa Liidust väljaastumist. 

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: