Soome, Rootsi ja Norra tihendavad kaitsekoostööd

Rootsi relvajõudude sõjamasin 2019. aasta kevadel peetud õppustel.
Rootsi relvajõudude sõjamasin 2019. aasta kevadel peetud õppustel. Autor/allikas: SCANPIX / AFP / TT News Agency

Soome, Rootsi ja Norra kaitseminister allkirjastasid kolmapäeval dokumendi, milles lubavad tihendada omavahelist kaitsekoostööd, seda eriti kolme riigi põhjapoolsetes piirkondades.

Norras Lakselvis allkirjastatud deklaratsiooniga lubatakse parandada omavahelist suutlikkust koordineeritud sõjaliseks tegevuseks kriiside või konfliktide korral, teatas Soome ringhääling Yle. Selleks, et edaspidi otsustada, millised on ühistegevust nõudvad olukorrad, lubavad Soome, Rootsi ja Norra üle vaadata oma riiklikud kriisiplaanid.

Rootsi kaitseminister Peter Hultqvist ütles dokumendi allkirjastamisel, et koostöö tihendamist nõuab julgeolekuolukorra halvenemine regioonis. Sõjaline tegevus Põhjalas on aktiviseerunud, seda eriti Vene-Norra piiril. NATO-sse kuuluv Norra ongi otsustyanud tugevdada oma sõjalist kohalolekut seal, paigutades sinna uue alalise üksuse.

Norra meres aga on täheldatud Vene allveelaevade sagenenud liikumist.

Samuti peab NATO oma õppusi Venemaale lähemal kui varem, tõdeb Yle.

Kui Soome ajakirjanikud Norra-Vene piiri eelmisel sügisel külastasid, siis rääkisid eksperdid, et nii sõjaline kui ka luuretegevus on regioonis aktiviseerunud, märkis Yle.

Soome kaitseminister Antti Kaikkonen ütles Yle-le, et Põhjala riikide sõjalise koostöö tugevdamine ei muuda Sooe suhteid NATO-ga ning Norra liikmesus alliansis ei ole kolme riigi tihedamale koostööle takistuseks.

Kolm riiki korraldavad juba ka praegu oma põhjaregioonides õhujõudude ühistreeninguid.

Venemaa on korduvalt kritiseerinud Norra ja kogu NATO kasvanud aktiivsust piirkonnas, sealhulgas ka Barentsi meres. Moskva väitel on NATO õppused selgelt Vene-vastase iseloomuga.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: