Putin: Valgevene on silmitsi pretsedenditu välissurvega

Vene president Vladimir Putin.
Vene president Vladimir Putin. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Venemaa president Vladimir Putin avaldas toetust Valgevene praegusele juhtkonnale, öeldes, et kriisist haaratud riik on hetkel silmitsi erakordse välissurvega.

Valgevene on keerulises olukorras ja seisab silmitsi pretsedenditu välissurvega, ütles Putin televisioonis edastatud kommentaarides. 

Moskva on valmis Minski eest seisma, ütles Putin Valgevene ja Venemaa regioonide foorumil. Kahe riigi suhted on "ajatud ja kõigele vastupidavad", sõnas ta. 

Valgevene tänavatele on tulnud protestima sadu tuhandeid meeleavaldajaid pärast seda, kui president Aleksandr Lukašenko kuulutas ennast 9. augusti valimiste võitjaks opositsioonikandidaadid Svjatlana Tsihhanovskaja ees 80 protsendiga häältest. 

Opositsioon ei ole selliste valimistulemustega nõustunud, viidates, et valimised ei olnud ausad ning võimud võltsisid tulemusi. Samuti ei ole Lukašenko tagasivalimist tunnustanud demokraatlikud lääneriigid ja Euroopa Liit.

Euroopa liidrid on lubanud ka kehtestada Valgevene juhtidele valimispettuse ja meeleavalduste karmikäelise mahasurumise eest sanktsioonid.

Putin on lubanud aga 26 aastat võimul olnud Lukašenkole julgeolekutuge, kui poliitiline kriis peaks riigis süvenema ja hiljuti lubas ta naaberriigile 1,5 miljardi dollari suuruse uue laenu. 

Lukašenko on süüdistanud erinevaid lääneriike ja NATO-t katses Valgevenet destabiliseerida ja protestiliikumise toetamises. 

Putin on pikemat aega taotlenud tihedamaid sidemeid Valgevenega. 

Vilniusesse põgenema sunnitud Valgevene opositsiooniliider Svjatlana Tsihhanovskaja kohtus teisipäeval Leeduse külaskäigule saabunud Prantsuse presidendi Emmanuel Macroniga ning eelmisel nädalal külastas ta Brüsselit, kus esines EL-i välisministritele ning käis Euroopa Parlamendis. Teisipäeval tuli ka teade, et Tsihhanovskaja sõidab 5.-6. oktoobril visiidile Berliini, kus ta võib kohtuda Saksa kantsleri Angela Merkeliga.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: