USA kiitis heaks miljardi dollari eest relvastuse müügi Taiwanile

{{1603332120000 | amCalendar}}
Taiwani F-16 Hiina rünnakut ette nägeval õppusel.
Taiwani F-16 Hiina rünnakut ette nägeval õppusel. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

USA presidendi Donald Trumpi administratsioon kiitis heaks rohkem kui miljardi dollari eest relvastuse müügi Taiwanile, mis ilmselt vihastab Hiinat ja halvendab veelgi Pekingi ja Washingtoni niigi jahedaid suhteid.

Välisministeerium teatas kolmapäeval, et andis rohelise tule 135 täppisraketi ja nendega seotud varustuse müügiks Taiwanile parandamaks selle kaitsevõimet. Pakett sisaldab ka Taiwani sõjaväelaste väljaõpet. Rakettide tootja on Boeing.

"See kavandatud müük teenib USA riiklikke, majanduslikke ja julgeolekuhuve, toetades saaja jätkuvaid jõupingutusi moderniseerimaks oma relvajõude ja säilitamaks usaldusväärset kaitsevõimet," ütles USA välisministeerium avalduses.

Avalduses lisati, et relvatehing aitab ka hoida regiooni poliitilist stabiilsust, sõjalist tasakaalu ja majanduslikku edu.

Hiina peab Taiwani oma mässuliseks provintsiks ning on reageerinud ägedalt USA eelmistele relvamüükidele. Trumpi administratsioon on suurendanud viimastel kuudel Taiwani sõjalist ja diplomaatilist toetamist.

Peking: USA relvatarnele Taiwani järgnevad vastumeetmed

Peking kutsub USA-d üles loobuma relvade müügist Taiwanile, ähvardades vastumeetmetega, kirjutab ajaleht China Daily, viidates välisministeeriumile.

"USA relvmüük Taiwanile rikub tõsiselt ühe Hiina põhimõtet, (...) see on tõsine sekkumine Hiina siseasjadesse, selle suveräänsuse ja julgeolekuhuvide rikkumine," ütles Hiina välisministeeriumi kõneisik Zhao Lijian.

"Hiina rakendab olukorra arengust lähtudes vajalikud seaduslikud vastumeetmed," hoiatas ta kutsudes üles loobuma relvamüügiplaanist, vältimaks Hiina-USA suhete edasist halvenemist.   

"USA saadab Taiwani võimudele eksitavaid märguandeid, mis avaldavad suurt mõju Hiina-USA suhetele, samuti rahule ja püsikindlusele Formoosa väinas (Taiwani väinas)," lisas Zhao.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: