Tuuleenergia viis esmakordselt negatiivseks ka elektribörsi süsteemihinna

Tuuleenergia
Tuuleenergia Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Elektri börsihind oli ööl vastu esmaspäeva Baltikumis ja Põhjamaades negatiivne, suure hulga tuuleenergia võrku jõudmise tõttu oli esmakordselt negatiivne ka Nord Pooli süsteemihind.

Lisaks Eestile olid öösel negatiivsed hinnad ka Põhjamaades ja ülejäänud Baltikumis, mistõttu oli esmakordselt ajaloos negatiivne ka nende keskmist arvetav Nord Pooli süsteemihind.

"Põhiliselt oli selle taga ikkagi suur tuul, ka kõikides Põhjamaades olid hinnad negatiivsed, isegi süsteemihind oli esmakordselt ajaloos negatiivne," ütles Nord Pooli Baltikumi piirkonnajuht Ingrid Arus ERR-ile.

Aruse sõnul tagab negatiivse elektrihinna ka piisavate ülekandevõimsuste olemasolu ja väike tarbimine öötundidel.

Elektrihind langes elektribörsi Eesti hinnapiirkonnas esmaspäeval kell kaks 0,04 euroga negatiivseks. Öösel kella nelja ja viie vahel Eesti aja järgi oli hind suisa -1,73 eurot.

Kella viiest kerkis elektri börsihind tagasi plusspoolele ning hommikuks taastus Baltikumis viimaste päevade keskmine hind ehk ligikaudu 40 eurot megavatt-tunnist. Põhjamaades jäi ka päeval hind nelja ja viie euro vahele megavatt-tunnist.

Esmakordselt langes elektri börsihind Eestis negatiivseks tänavu juulis, ka toona olid selle taga madal öine tarbimine, Põhjamaade hüdroenergia ja suur tuuleenergia tootmine.

Elektrihinnad võivad langeda miinusesse, kuna elektrijaamade ajutine seismapanek on tunduvalt kallim kui mõne sendi jagu tarbijatele peale maksmine.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: