Politsei pidas kinni kolm hoiu-laenuühistuga Erial seotud inimest

Teisipäeval peeti kinni kolm hoiu-laenuühistuga Erial seotud inimest, keda kahtlustatakse investeerimiskelmuses ja omastamises. Eriali asutajat kahtlustatakse ka PPA sisekontrollibüroo töötajale altkäemaksu andmises.

Investeerimiskelmus seisneb kahtlustuse kohaselt selles, et Eriali omakapitali näidati avalikkusele suuremana kui see tegelikult oli ning seeläbi anti klientidele valeinfot hoiu-laenuühistu tegelike rahatagatiste kohta, teatasid riigiprokuratuur ja politsei- ja piirivalveamet (PPA).

Investeerimiskelmuse toimepanemises kahtlustatakse hoiu-laenuühistu Erial asutaja Ilyad (34), praegust juhatuse liiget Danielat (40) ning Delkona OÜ-d.

Erialiga seotud tütarettevõtted soetasid kinnisvara läbi äriühingute, mis tegelikult olid väga kitsa ringi Erialiga seotud isikute halduses või nende kontrolli all ja läbi selle tõsteti siis ostetava-müüdava kinnisvara hinda. Vahe omastasid need samad isikud, kes sellesse kitsasse ringi kuulusid.

Ilya, Daniela ja Erialiga lepingulises suhtes oleva äriühingu Transpire OÜ juhatuse liige Daniel (33) omastasid kahtlustuse kohaselt kinnisvaratehinguid kasutades suures ulatuses hoiu-laenuühistu valduses olevat raha. Omastamisele kaasaaitamises kahtlustatakse Eriali töötajat Sofjat (33). Esialgsetel andmetel tekitati omastamisega Eriali hoiustajatele kahju üle miljoni euro.

"Meie kahtlustus puudutab ühte miljonit. Kogumaht investeeringutest on 20 miljonit. Seega ma kutsun üles inimesi ka mõistlikkusele ja mitte tekitama niinimetatud pangajooksu ja kohe oma investeeringuid välja võtma, vaid lihtsalt suuremale hoolsusele ja sellele, et inimesed läheksid ja vaataksid üle selle, kuhu ja miks on nende raha investeeritud," ütles riigiprokurör Sigrid Nurm.

Keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo juht Leho Laur selgitas, et hoiu-laenuühistu lepingu sõlmimisel allkirjastasid inimesed volituse, millega andsid juhatuse liikmetele kontrolli oma raha üle.

Ka Nurm ütles, et Eriali juhid kahjustasid kõigi heausksete hoiustajate usaldust. "Hoiu-laenuühistut ei saa võrrelda pangaga. Ühistud on loodud liikmete aktiivse tegevuse koondamiseks ning liikmetel on kohustus seista ühingu hea käekäigu eest. Finantsinspektsioon ei kontrolli hoiu-laenuühistute tegevust ning seetõttu eeldab investeerimine liikmete enda aktiivset panust ja rahakasutuse kontrolli. Paraku näeme, et paljud liikmed on volitanud teisi hoiu-laenuühistu liikmeid või juhatuses olevaid inimesi oma vara kasutamise üle otsustama. Praegusel juhul on liigne usaldus ja otsustusõiguse käest andmine liikmed halba seisu pannud, sest volitatud inimesed on kahtlustuse kohaselt lähtunud investeerimisotsuseid tehes eelkõige isiklikest huvidest," lausus Nurm.

"Paneme kõigile Eriali aga ka teiste hoiu-laenuühistute liikmetele südamele, et nad enda investeeringute käekäigu üle ise otsustaksid ning hoolega mõtleksid, keda ja mis ulatuses on nad volitanud enda rahaga tehinguid tegema. Volikiri ei ole pelgalt formaalne paber, vaid annab volitatud isikule laialdased õigused tehingute tegemisel ja hilisemalt on väga keeruline tõendada, et teatud tehingute tegemiseks ei olnud volitatul õigust," lisas Nurm.

"Menetluses kogutud andmete kohaselt ei tegutsenud juhatus hoiustajate huvides. Silmas peeti Eriali asutaja, Ilya, ärilisi huvisid. Osa hoiustajate raha paigutati temaga seotud ettevõtetesse, seda mitte investeerimiseks, vaid omastamise eesmärgil. Hoiustajatele tasuti intresse uute hoiustajate sissemaksete arvelt," kirjeldas Laur.

Lisaks kahtlustatakse neid investeerimiskelmuses, kuna hoiustajatele loodi väärettekujutus ühistu tegelikust varade seisust. Samal ajal lubati hoiustele kõva tootlust.

Ametnikule anti altkäemaksu

Kahtlustuse kohaselt andis Ilja altkäemaksu politsei- ja piirivalveameti sisekontrollibüroo ametnikule, kes peeti kaitsepolitsei ametnike poolt samuti kinni. Kahtlustuse kohaselt lubas ametnik vastutasuks altkäemaksu eest osutada Iljale teeneid. Ametnik esitas lahkumisavalduse, millega ta politseiteenistusest vabastatakse. Altkäemaksu andmist ja võtmist uurib kaitsepolitsei.

Prokuratuur taotleb Ilya ja ametniku vahistamist.

Menetlust viivad riigiprokuratuuri juhtimisel läbi keskkriminaalpolitsei ja kaitsepolitsei ametnikud.

Erial: ettevõte on jätkusuutlik

Eriali juhatuse liige Oleg Laidinen kinnitas "Aktuaalsele Kaamerale", et hoiu-laenuühistu suudab oma tegevust jätkata.

"Ettevõttel on jätkusuutlikkus olemas, ettevõttel on likviidsus olemas, selles mõttes probleemi ei ole. Praegu lihtsalt mõtleme, kuidas edasi minna selle olukorraga, sest see oli kõigi töötajate jaoks šokeeriv uudis, sellest keegi ei teadnud," ütles Laidinen.

Ka väljamaksed toimuvad vastavalt lepingule ja põhikirjale, ütleb Laidinen.

Kahtlustuste tõeks osutumise korral lubab ta kõiki seaduslikke vahendeid kasutada, et hoiustajate vara tagasi saada.

 

Toimetaja: Marko Tooming, Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: