Saksa minister: Euroopa vajab julgeolekuks USA-d ja NATO-t veel aastakümneid

Annegret Kram-Karrenbauer.
Annegret Kram-Karrenbauer. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Euroopa ei suuda veel aastakümneid ise tagada oma julgeolekut USA ja NATO abita, ütles Saksamaa kaitseminister Annegret Kram-Karrenbauer teisipäeval.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron kutsus esmaspäeval väljaandele Revue Grand Continent antud intervjuus üles looma Euroopa enda kaitsestrateegiat. Macron ütles, et USA austab Euroopat liitlasena vaid siis, kui Euroopal on oma kaitsealane suveräänsus.

"Euroopa strateegilise autonoomia idee läheb liiga kaugele, kui see kasvatab illusiooni, nagu me suudaks NATO ja USA-ta tagada Euroopa julgeoleku, stabiilsuse ja heaolu," kommenteeris Kramp-Karrenbauer.

Minister lisas, et Euroopal võib võtta aastakümneid aega oma tava- ja tuumajõudude ülesehitamine, mis suudaks kompenseerida USA ja NATO praegust panust Euroopa julgeolekusse.

"Saksamaa ja Euroopa ei suuda end kaitsta Ameerika tuuma- ja tavajõuta. See on lihtsalt fakt," ütles Kramp-Karrenbauer, kes kordas Berliini lubadust panustada ise edaspidi kaitsesse rohkem.

Kaitseministri sõnul panustab USA NATO-s 70 protsenti hädavajalikust sõjalisest võimekusest, näiteks seiresüsteemide, helikopterite, õhutankimise ja satelliitside osas.

Kramp-Karrenbauer ütles, et samuti moodustab USA osa ligi 100 protsenti NATO raketitõrjest ja suure enamuse alliansi tuumaheidutusest. Euroopas on ka Suurbritannial ja Prantsusmaal tuumaarsenal.

Saksamaa ja Prantsusmaa eriarvamus tõusis taas esile EL-i välis- ja kaitseministrite neljapäevase ja reedese kohtumise eel. Kohtumised keskenduvad ilmselt sellele, kuidas Euroopa Liit saaks näidata USA-le, et ta on valmis oma kaitsesse rohkem panustama. USA president Donald Trump on korduvalt kritiseerinud Euroopa riikide kaitsepanust. Mitu Euroopa riiki, nende seas Saksamaa ei panusta praegu vähemalt kaks protsenti sisemajanduse kogutoodangust kaitsevaldkonda, nagu NATO eesmärk nõuab.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: