Fotod: peapiiskop pühitses sisse Saku kiriku

Peapiiskop Urmas Viilma pühitses sisse Saku Toomase kiriku. Tegemist on esimese päikeseenergiat kasutava sarkraalhoonega Baltikumis. Pärast Teist maailmasõda on Eestis ehitatud kaks uut luterlikku pühakoda, esimene Viimsisse ja teine Sakku.

Saku Toomase koguduses on 130 liiget ning teenistusi peeti varem väikeses palvemajas, mis jäi kogudusele kitsaks, ütles EELK Saku Toomase koguduse õpetaja Magne Mölster, tunnistades, et eriti keerukas on olnud koroonaviiruse ajal, mil väiksesse ruumi ei saa mitmekesi koguneda, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See oli küll väljakutse. Me oleme nüüd terve advendi ajal pidanud teenistused õues. Kuigi on olnud külm, siis oleme teinud õue teenistused," sõnas Mölster.

Palvemaja ei kasutanud ainult koguduse, vaid ka kogukonna liikmed. Õpetaja Magne Mölsteri sõnul kasvab Saku igal aastal 300 inimese võrra, kuid väikeses palvemajas on keeruline näiteks matuseid või laulatusi läbi viia. Uue kiriku ehitamiseks löödi kopp maasse mullu 15. aprillil.

EELK peapiiskop Urmas Viilma ütles, et eriliseks teeb Saku kiriku see, et tegemist on Tallinna kuldses ringis asuva kirikuga, kus on kasvav elanikkond ja kus ei ole varem ajalooliselt kirikut olnud. "Saku on selline, Saue on selline koht, Tallinna linnaosad on sellised kohad," lausus Viilma.

Teine eripära on keskkonnasõbralikud päikesepaneelid kiriku katusel, mis on juba ehitamise ajal võimaldanud kirikul rohkem elektrit toota, kui osta.

Magne Mölster ütles, et päikesepaneelid aitavad hoida kokku. "Me ei kasuta kõik oma raha elektri kulude katteks, vaid me saame hoopis panustada meie töösse," sõnas Mölster.

Kiriku ehitus maksis 1,2 miljonit eurot. 300 000 eurot saadi võõrandatud kinnisvara kompensatsioonifondist, osa rahast koguti annetustena Eestist, Norrast, Soomest, Ingismaalt ja Saksamaalt ning 300 000 eurot on veel puudu. Kirikuhoone arhitektid on Juhan Põld ja Kristiina Renter.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: