Reformierakonna ettepanek kaugistungiks ei leidnud riigikogu toetust

{{1610366400000 | amCalendar}}
Põhiseaduskomisjon kogunes erakorraliselt esimeest ja aseesimeest valima
Põhiseaduskomisjon kogunes erakorraliselt esimeest ja aseesimeest valima Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Reformierakonna fraktsioon tegi esmaspäevasel riigikogu täiskogu istungil kolm ettepanekut. Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar lubas uuesti esitada ettepaneku võtta abielureferendumi otsus eelnõu selle nädala päevakorrast välja.

Esmalt tegi Reformierakond ettepaneku pidada kaugistungeid, kuna Tallinnas ja Harjumaal kehtib siseruumides rahvakoosolekute keeld, rääkis Kallas. "Samal ajal, kui põhiseaduskomisjoni töö suunati distantsile, siis suures saalis seda teha ei taheta. Küsime, mis põhjusel ei pea riigikogu kehtestatud reegleid järgima," rääkis Reformierakonna liider. Ta viitas sellele, et valitsuse kehtestatud siseruumides kogunemise keeld kehtib 17. jaanuarini. Kallas arvas, et eeldatavasti läheb küsimus kaugistungi pidamisest esmaspäeval hääletusele.

Hääletusel sai ettepanek 44 poolthäält ning 49 vastuhäält, mistõttu ettepanek ei leidnud toetust. 

Teise teemana tõstatas opositsiooniline Reformierakond riigikogu töönädala päevakorra teema, soovides muuta kolmapäevase istungi, kus peaks abielu rahvahääletuse otsus lõpphääletusele tulema, päevakorrapunktide järjekorda, ütles Kallas.

Selle ettepaneku poolt hääletas 51 riigikogu liiget, vastu oli 43 ja üks saadik jäi erapooletuks, seega ettepanek võeti vastu.

Kolmandaks protestisid Reformierakonna saadikud protestida nädalavahetusel põhiseaduskomisjonis tehtud otsuste vastu. Kallas ütles riigikogu juhatus on lubanud proteste arutada teisipäeval, kuid fraktsioon kavatseb teema tõstatada juba esmaspäeval, kui istungit alustatakse.

Abielu rahvahääletuse otsuse üle puhkenud vastasseisu kontekstis ennustas esmaspäevase riigikogu istungi eel vaidlusi ka Isamaa saadik Siim Kiisler, kes erinevalt oma erakonnast on lubanud otsuse vastu hääletada. "Tuleb ilmselt vaidlusi päevakorra üle. Ma ei tea, kas lahendatakse ka mingeid opositsiooni proteste hääletusega suures saalis, ei oska ennustada," ütles Kiisler ennelõunal ERR-ile.

Riigikogu põhiseaduskomisjon arutas pühapäeval erakorralisel istungil rahvahääletuse eelnõuga seotud muudatusettepanekuid ja otsustas saata eelnõu täiskokku viie muudatusettepanekuga. Komisjon otsustas teha ettepaneku eelnõu teine lugemine lõpetada ja viia läbi lõpphääletus.

Sotsid soovivad abielureferendumi eelnõust loobuda

SDE esimees Indrek Saar ütles, et nad esitavad riigikogu esmaspäevasel avaistungil uuest oma eelmisel nädalal juba kirjalikult menetlusse antud ettepaneku võtta abielu rahvahääletuse otsuse eelnõu päevakorrast maha.

Kuna EKRE fraktsioon oli selle ettepaneku hääletusele panemise vastu, lükkas riigikogu esimees Henn Põlluaas selle ettepaneku tagasi.

"Lisaks juba eelnevalt esitatud argimentidele lisandus nüüd ka põhiseaduskomisjonis toimunud menetlus, mis on ilmselgelt ebaseaduslik," ütles Saar.

Küsimusele, kuidas sotsiaaldemokraadid suhtuvad kaugistungite korraldamisele, tõdes ka Saar, et kui põhiseaduskomisjoni istung viidi distantsile, siis peaks sama tegema ka täiskogu istungiga. "Siin peaks olema järjepidev ja riigikogu juhatus peaks tagama, et riigikogu liikmed ei peaks koroonaviiruse tõttu riske võtma," rääkis Saar.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: