Reps: meie huvi on minna Reformierakonnaga liitu, kui selles on ka Isamaa

{{1610541060000 | amCalendar}}
Mailis Reps ajakirjanike piiramisrõngas
Mailis Reps ajakirjanike piiramisrõngas Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Keskerakonna aseesimees ja Keskerakonna poolt läbirääkimisi juhtiv Mailis Reps ütles kolmapäeva lõuna ajal, et erakonna huvi on teha võimuliit koos Reformierakonna ja Isamaaga.

"Meie huvi oleks minna Reformierakonnaga liitu siis, kui selles on ka Isamaa. Meil on olnud senises koalitsioonis Isamaaga koostöö konstruktiivne ja hea ning pole mingit põhjust meie koalitsioonipartnerit reeta. Seetõttu on meie soov minna koalitsiooni, kuhu saaksime võtta oma koalitsioonipartneri kaasa," sõnas Reps.

Selline koalitsioon oleks üllatav, kuna Keskerakonnal ja Reformierakonnal on kahepeale juba niigi 59 kohta. Isamaa 12 kohta tõstaks selle koalitsiooni koguni 71-le ning jätaks opositsiooni EKRE ja sotsid kokku 30 kohaga.

Samas annaks saaks selline võimuliit juba riigikogus presidendi ära valida. Presidendi valimiseks on vaja kahe kolmandiku ehk vähemalt 68 saadiku toetust.

"See ei vasta tõele," ütles Reps vastuseks küsimusele, et Keskerakonna poolt seatakse peaministrikandidaadina üles tema. "Vastab tõele aga see, et Keskerakonna poolt läbirääkimisi juhin mina."

"Kui sünnib koalitsioon Reformierakonnaga, siis nemad ütlevad, kes on peaministrikandidaat. Parlamentaarne loogika ei ole see, et kandidaat tuleks Keskerakonnast."

Reps sõnas, et Reformierakond on olnud viimastel tundidel äärmiselt aus.

"Nende huvi on olnud arutada Keskerakonnaga, millised on koalitsiooni võimalused," sõnas Reps ja ütles, et maha istunud ta Kaja Kallasega siiski veel pole.

Ei soovi senise võimuliidu jätkamist

Reps lisas, et Keskerakond otsustas olla EKRE suhtes aus ja ütelda neile, et Keskerakond ei soovi jätkata senisel kujul kolmikliitu.

"Meie koostöö [EKRE-ga] on olnud veidi konarlik. Me ei ole ust lõplikult kinni pannud, aga me ei ole leppinud ka kokku, et me just samasuguses koalitsioonis jätkame," ütles Reps. Ta lisas, et mitmed Keskfraktsiooni liikmed on väga väsinud EKRE-ga seotud skandaalidest.

Küsimusele, et kui EKRE-ga siiski edasi mindaks, siis kas abielureferendum toimuks, vastas Reps ühe sõnaga: "Ei!" Ta hiljem täpsustas, et abielureferendumi mõte oli ühiskonda rahustada, kuid see on tekitanud hoopis tugeva lõhe ühiskonnas.

"Me ei taha seda sellisel viisil edasi viia. Meil on tõsine mure, kui rahulik... see võib ka vägivallani viia," sõnas Reps.

Reps lisas, et praegu mingitest ametikohtadest räägitud pole, sest lähema nädala jooksul tuleb kokku leppida, milline on üldse tulevane koalitsioon.

"Kas osapooled arutavad läbi ka presidendi, siis jah. Kas pannakse paika ka selle isik, siis seda kindlasti mitte," sõnas Keskerakonna aseesimees.

 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: