Soome kehtestab kolmapäevast kuuks ajaks ranged reisimispiirangud
Soome kehtestab riiki saabujatele sama karmid piirangud nagu kevadel.
Soome valitsus otsustas reede õhtul, et järgmise nädala kolmapäevast pääsevad riiki vaid varustuskindluse ja ühiskonna toimivuse tagamiseks olulised välismaalastest töölised, vahendas "Aktuaalne kaamera".
"Me peame reisijate arvu võimalikult väikeseks suruma, et tervishoiutöötajad saaksid seejärel kõik riiki sisenejaid testida ning inimesi karantiini määrata," ütles Soome siseminister Maria Ohisalo (Roheline Liit).
Eesti välisminister Urmas Reinsalu edastas reede õhtul sotsiaalmeedias Eesti saatkonna informatsiooni Soome valitsuse otsuse kohta. Selle järgi saavad Soome siseneda:
- tervishoiu- ja päästetöötajad (sealhulgas erakorraline abi) ja eakate hooldajad oma töökohustuste täitmisel;
- kaubaveo- ja logistikapersonal tööülesannetes;
- diplomaadid, rahvusvaheliste organisatsioonide töötajad, sõjaväelased ja abiorganisatsioonide töötajad tööülesannete täitmisel;
- rahvusvahelistel läbirääkimistel osalevate riikide esindajad ja rahvusvaheliste organisatsioonide töös osalevad isikud;
- välismaiste meediaväljaannete esindajad;
- Soomes asuva kinnisvara või varakorralduse tõttu reisivad inimesed;
- välismaal elava Soome kodaniku pereliikmed;
- vältimatutel perekondlikel põhjustel reisivad (näiteks lapse sünd, lähedase raske haigus, enda pulmad, suhe) või muud kaalukad isiklikud põhjused. Sugulastena käsitletakse seejuures abikaasat (sealhulgas vabaabielu), lapsi, vanemaid, vanavanemaid. See tähendab, et õdesid ja vendi enam külastada ei saa;
- Soomes õppimine;
- Soome elamisloaga reisivad inimesed;
- rahvusvahelist kaitset vajavad või muudel humanitaarsetel põhjustel reisivad isikud;
- erigrupid (näiteks kultuuri, spordi, ettevõtluse esindajad).
Piirangud kehtivad 30 päeva ehk kuni 25. veebruarini. Kõikide Soome sisenejate suhtes kehtib soovitus jääda kümneks päevaks eneseisolatsiooni. Piiril testitakse kõiki, välja arvatud kaubaveo- ja logistikatöötajad.
"Sisuliselt me võime rääkida seda, et 27. jaanuarist kell 00.00 üldine tööränne Soome ja Eesti vahel selle otsuse pinnalt sulguks ja kindlasti see ei ole Eesti valitsuse vaates kuidagi heakskiidetav. Kindlasti peame otsima muid viise. Läinudkevadise koroonaviiruse esimese kriisilaine n-ö töömudelisse naasmine ei ole meie vaates mõistlik," ütles Reinsalu ERR-ile.
Välisministri sõnul esitab Eesti oma ettepanekud Soome kehtestatud piirangute leevendamiseks. "Minu seisukoht Eesti riigi nimel, mida olen tungivalt väljendanud oma Soome kolleegile, on töörändajate võimaluse säilitamine piiri ületada."
Soome otsus tähendab, et tuhanded Eestist tööle käivad inimesed peavad nüüd otsustama, kas jääda Soome või teha töötamises paus ja tulla kodumaale pere juurde.
"Kui kaua kõik see kestab, on oluline küsimus. Praegustel hinnangutel neli kuni viis nädalat ehk umbes kuu aega. Siis vaadatakse uuesti olukord üle, kas koroonaviirusega on asjad paremini või ei ole," selgitas ERR-i ajakirjanik Rain Kooli.
"Soome valitsus on sisuliselt terve eelmise aasta teise poole rääkinud sellest, et testimisvõimekust tuleb tõsta, et suuta ära testida kõik riiki saabuvad inimesed. Tänane otsus näitab, et testimisvõimekust ei olnud ikkagi piisavalt ja nüüd püütakse teha vastupidine samm ehk vähendada reisijate arvu, et reisijaid oleks piisavalt vähe selleks, et nad kõik testida suuta," lisas ta.
Käesoleval aastal on tehtud Tallinnast Helsingisse keskmiselt 30 000 reisi nädalas. Suur osa Eestist Soome tööle käijatest töötab ehitusalal, vanadekodudes või teenindajana.
Tallinki juhatuse esimees Paavo Nõgene kommenteeris sotsiaalmeedias, et Soome laseb riiki vaid need töötajad, kelleta nad hakkama ei saa.
Soome riik tegi otsuse, et riiki lubatakse ainult need kelleta nad ei saa - Eesti arstid, hooldajad. Stiilne. Isegi negatiivse testiga ei lubata teisi riiki.
— Paavo Nõgene (@PNogene) January 22, 2021
Kõik Soomes töötavad Eesti tervishoiutöötajad võiks solidaarsusest ehitusvaldkonna töötajatega keelduda järgneva kuu jooksul Soomes töötamisest. Ega muidu Soome valitsus aru saa, et selline valiku tegemine on inetu. Neid keda neil vaja lastakse, teisi mitte.
— Paavo Nõgene (@PNogene) January 22, 2021
Toimetaja: Merili Nael