Biden kinnitas Merkelile soovi kahe riigi suhteid parandada

Saksa kantsler Angela Merkel ja USA tollane asepresident Joe Biden 2013. aastal Berliinis.
Saksa kantsler Angela Merkel ja USA tollane asepresident Joe Biden 2013. aastal Berliinis. Autor/allikas: SCANPIX / AP

USA president Joe Biden kinnitas esmaspäeval peetud telefonikõnes Saksamaa liidukantslerile Angela Merkelile soovi kahe riigi suhteid parandada, teatas Valga Maja.

"Biden teatas, et peab USA partnerlust NATO ja Euroopa Liiduga meie kollektiivse julgeoleku ja ühiste demokraatlike väärtuste nurgakiviks," edastati Valge Maja teadaandes.

Merkel ütles eelmisel neljapäeval, et nüüd kui Joe Biden on Donald Trumpi Valges Majas välja vahetanud, näeb ta palju rohkem võimalusi Washingtoniga koostöö tegemiseks. Eelmise presidendi Donald Trumpi ajal muutusid Euroopa suhted suhted USA-ga kohati pingeliseks.

Merkeli sõnul on Saksamaa ja Euroopa valmis andma panuse, et lahendada koos USA uue valitsusega küsimusi transatlantilises päevakorras, sealhulgas koroonaviiruse pandeemia, kliimakriis ja julgeolekuohud.

"President Bideniga on poliitilise koostöö tegemiseks palju laiemad võimalused," ütles Merkel ning tõi välja USA naasmise Pariisi kliimaleppesse ja Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO), aga ka Bideni avatuse rände küsimustes.

Samas toonitas Merkel, et kui oodata üksmeelt kõigis kahepoolsetes küsimustes, tuleb pettuda.

"Biden esindab USA huve, mina esindan Saksa Liitvabariigi huve," ütles kantsler.

Merkel lubas võtta kuulda ka juba enne Trumpi päevi tehtud üleskutseid, et Saksamaa ja Euroopa võtaks globaalse julgeoleku ja kaitse osas suurema rolli.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: