Keskerakonna toetus kukkus viimaste aastate madalaimale tasemele

Keskerakonna toetus (1) valimistel 2019. aasta märtsis, (2) viimasel kuul peaministriparteina detsembris 2020 ja (3) toetus veebruaris 2021.
Keskerakonna toetus (1) valimistel 2019. aasta märtsis, (2) viimasel kuul peaministriparteina detsembris 2020 ja (3) toetus veebruaris 2021. Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Jaanuaris võimuvahetuse järel peaministritooli kaotanud, kuid valitsusse jäänud Keskerakonna toetus langes Turu-uuringute veebruarikuises küsitluses 17 protsendile.

Detsembris toetas Keskerakonda 25 protsenti, mis oli nende valimiste järgse aja keskmine tase. Jaanuaris võimuvahetuse ajal ja selle järel tehtud küsitluses langes Keskerakonna toetus 20 protsendile. Veebruarikuises küsitluses see trend jätkus ja Keskerakonna toetus oli 17 protsenti.

Nii madal pole Keskerakonna toetus olnud aastaid. Näiteks 2012. aasta suvel langes see Turu-uuringute küsitluses 19 protsendile, mis oli siiani viimase kümne aasta madalaim tase.

Vastupidi on läinud Reformierakonna toetusega. Detsembris opositsiooonis olles oli Reformierakonna toetus 21 protsenti, kuid tõusis jaanuaris võimule tuleku järel 27 protsendile. Veebruaris toetus tõusis veidi veel ja oli 28 protsenti.

Teine tõusja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) ja seda vaatamata opositsiooni langemisele. Detsembris võimul olles toetas EKRE-t 14 protsenti. Jaanuaris oli toetus 17 ja värskes uuringus 20 protsenti, mis tõstis nad erakondade populaarsusedetabelis ka teisele kohale.

Keskerakonna järel neljandal kohal on populaarsuselt parlamendiväline Eesti 200. Kui võimuvahetuse järel langes nende toetus enim (detsembrikuu 20 protsendilt jaanuaris 14 protsendile), siis nüüd on Eesti 200 reiting taas veidi kasvanud, olles veebruarikuises küsitluses 16 protsenti.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetus on viimasel neljal kuul stabiilselt langenud ja oli veebruaris viimaste valimiste järgse aja madalaimal tasemel ehk seitse protsenti.

Isamaa toetus oli veebruaris kuus protsenti ja see kuu varasemaga võrreldes ei muutunud.

Rohelisi toetas kaks ja Tulevikuerakonda üks protsent.

Kahe uue koalitsioonipartei kogutoetus oli jaanuaris 45 protsenti ja kolmel parlamendi opositsiooniparteil 33 protsenti.

Turu-uuringute AS küsitles 1005 Eesti kodanikku vanuses 18 ja üle selle. Küsitlus viidi läbi 10.-15. veebruarini. Pooled vastajad vastasid telefoni ja pooled veebi teel. 1000 inimese küsitlemisel ei ületa maksimaalne viga ±3,10 protsenti.

Lähemalt saab reitingutest lugeda ERR.ee reitingute alamlehelt.

Kell 11 kommenteerivad ERR.ee saates värskeid küsitlusnumbreid uuringujuht Tõnis Stamberg ning ajakirjanikud Anvar Samost ja Urmet Kook.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: