Samost ja Sildam: kas Keskerakond on kaotanud kontakti Ida-Virumaaga?

Ajakirjanikud Anvar Samost ja Toomas Sildam leidsid pühapäeval omanimelises Vikerraadio saates Keskerakonna populaarsuse languse üle arutledes, et selle üheks põhjuseks võib olla tunnetuse kadumine Ida-Virumaa meeleoludest.

"Kui panna ennast Ida-Virumaa inimeste asemele, kes loevad koalitsioonilepingust põlevkivitööstuse kadumise tähtaegadest ja samas ebamääraseid juttu toetustest, siis mida nad peavad mõtlema? Ega see kindlust küll ei paku," tõdes Sildam, kes lisas, et Keskerakond pole suutnud neid muresid leevendada.

"See paistab olevat juba üsna selge muster, et Keskerakonnal ei ole oma valikute tegemisel "kuulmist" Ida-Virumaa suhtes," märkis ka Samost. "See on veider, kuna millisel erakonnal veel peaks Eestis olema tunnetus Ida-Virumaa suhtes, otsene side selle piirkonnaga?"

Samosti sõnul on teiste erakondade esindus Ida-Virumaal olnud reeglina väga vilets ja head valimistulemust pole seal keegi teinud. Lisaks on sisuliselt kõik Ida-Virumaalt riigikokku saanud poliitikud kandideerinud Keskerakonna nimekirjas, nende riigikogu fraktsioonis on kõige rohkem Ida-Virumaalt pärit inimesi.

"Kõik see peaks ju tähendama seda, et koalitsioonilepingu sõlmimisel või ka näiteks enne riigikogu valimisi 2019. aastal pidanuks Keskerakond väga täpselt tajuma, mida üks või teine lause, otsus või valik Ida-Virumaa venekeelsete valijate osas kaasa toob. Aga me näeme järjest, et seda ei ole tajutud ega tunnetatud," rääkis Samost. "Võimalik, et seal on mingi katkestus erakonna juhtkonna ja kohapealsete poliitikute vahel, mida nüüd on ka viimastest kommentaaridest näha olnud - ega Ida-Viru keskerakondlased ei ole väga rõõmsad selle koalitsioonileppe üle. Nad on olnud tagasihoidlikult kriitilised ja väljendanud seda, mis on üsna ebatavaline Keskerakonna puhul," lisas Samost.

Sama tõdes ka Sildam, kelle hinnangul on näha, kuidas kohalikud meeleolud, Ida-Virumaa tegelikkus ei jõua erakonna juhtideni, Toompeale. "Ja kui sa ütled, et on mingi katkestus, siis ma arvan, et ongi, Keskerakond on midagi valesti hinnanud - ühelt poolt on tore ja euroopalik rääkida rohepöördest, CO2 jalajälje vähendamisest, aga teisel pool on kohalike inimeste mure," märkis ta.

Lisaks tuleb arvestada sellega, et tegelikult on tuhandete inimeste töökohad Ida-Virumaal juba kadunud, eelmisel aastal koondas Eesti Energia Ida-Virumaal tuhat inimest ning koondatud on ka varasematel aastatel, märkis Samost

Tema sõnul on igal juhul uus olukord, et Keskerakond, mida kunagi toetas Ida-Virumaal 60 protsenti peab seal nüüd kartma teisi erakondi. "Sellist asja pole kunagi varem olnud," tõdes ta.

Sildam tõi välja, et kui nüüd mõni erakond - näiteks EKRE - läheks Ida-Virumaale ja lubab seada eesmärgiks, et mitte keegi põlevkivisektoris tööd ei kaota, siis võib seal edu saavutada. "Kusjuures kõige paradoksaalsem on see, et nende kahe aastaga, mis ta valitsuses oli, on EKRE seda väidet ka väga selgelt tõendanud," lisas Samost.

Sildam tõi ka esile selle, et Keskerakonna reitingu langusele võisid kaasa aidata valijate reaktsioon koalitsiooni minekule EKRE-ga 2019. aastal ning nüüd Reformierakonnaga.

Samosti sõnul on aga pea täiesti tähelepanuta jäetud uute korruptsioonijuhtumite mõju Keskerakonna toetusele: "Võib olla päris palju inimesi, kes vaatasid Keskerakonda sellise pilguga, et Jüri Ratas on teinud Savisaare-aegsest Keskerakonnast, mis oli korruptiivne ja Vene-meelne, olulisi muutusi ja korruptante on erakonnast hulgakaupa eemaldatud. Aga nüüd palun väga: kaks erakonna olulist funktsionääri, peasekretär ja aseesimees, on vahel korruptsioonikahtlustustega. Ma olen täitsa kindel, et ka sellel on olnud oma mõju Keskerakonna reitingule."

Sildam lisas veel ühe võimaliku põhjusena ka selle, et Keskerakond ei ole enam peaministripartei, vaid jätkab koalitsioonis Reformierakonnaga väiksema osapoolena.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: