"Otse uudistemajast" jõudis küsimuseni Keskerakonna uuest juhist

ERR-i veebisaate "Otse uudistemajast" osalised jõudsid Keskerakonna reitingu languse üle arutades küsimuseni, kes võiks olla erakonna järgmine juht.

"Alates Edgar Savisaare lahkumisest (Keskerakonna esimehe kohalt) on erakonna toetus venekeelsete seas olnud väikeste võngetega kogu aeg languses," rääkis Anvar Samost. Tema hinnangul on Keskerakonna, mille suurim toetusbaas on venekeelsed elanikud, reitingu langus olnud suuresti seotud väärtusküsimustega nagu abielu teema või ka kliima ja energeetika.

"See on üllatav, et Keskerakonna juhid ei tee sellest järeldusi," imestas Samost.

Samosti sõnul on ka Reformierakonna ja Keskerakonna koalitsioonilepingust ning selle tutvustamisest näha, et Keskerakonna juhid ei mõista, kuidas mõistavad näiteks lepingus sõnastatud põlevkivienergeetika teemalisi seisukohti Ida-Virumaa valijad ja ka eakamad inimesed.

Urmet Kook tõi välja, kui Keskerakonna toetus venekeelsete kodanike seas on praegu 42 protsenti, siis see on kaks korda väiksem kui oli Savisaare ajal. Keskerakonna toetus hakkas kukkuma juba eelmise koalitsiooni ajal EKRE-ga, mis ärritas üht osa tema valijatest, nüüd aga kadus see osa toetajatest, kellele ei meeldi koalitsioon Reformierakonnaga. Kuigi Jüri Ratas ajal pööras Keskerakond oma näo eestlastest valijate poole, siis ei ole eestlaste toetuse suurenemine kompenseerinud venekeelsete toetuse langust.

Turu-uuringute AS-i sotsioloog Tõnis Stamberg märkis, et kõikidel Keskerakonna valijagruppidel on olnud põhjust ennast altveetuna tunda. "Ja kui seda on juhtunud mitu korda, siis hakkavadki valijad ringi vaatama teiste variantide järele," tõdes Stamberg.

Arutelu edenedes tsiteeris Kook kolleeg Toomas Sildamit, kes küsis - kui kaua Jüri Ratas veel Keskerakonna juhina jätkab.

Samost tõi välja, et kuna Ratasel oleks võimalik presidendiks kandideerides juba riigikogus toetus saada, mis tähendaks tema lahkumist erakonnast, siis see oleks Keskerakonna jaoks täiest uus olukord.

Hetkeks võib küll erakond saada presidendi koha eest suurema aupaiste, aga mis pärast tuleb, on segane, tõdes Samost. Uurimise all Mailis Reps ei saa ning vähetõenäoline, et Euroopa Komisjoni liige Kadri Simson sooviks Keskerakonna esimeheks kandideerida, lisas ta. See tähendakski, et tugevaimaks kandidaadiks oleks praegune Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart, mis aga tekitaks täiesti uue olukorra erakonnas ja Eesti poliitikas.

Koogi hinnangul ei pruugi Kõlvart kõnetada eestikeelseid vanemaid inimesi, kes on üks Keskerakonna toetusbaase.

Ka Stambergi hinnangul, kuigi Kõlvart kõnetab vene valijaid väga tugevalt, ei pruugi see tuua juurde eestlastest valijate toetust. "Numbreid vaadates on Keskerakonna toetus eestllaste seas ainult 12 protsenti, aga see on olnud ka 20 protsenti. Nad peavad leidma oma strateegia järgmisteks aastateks," rõhutas sotsioloog.

Kas Keskerakond loodab kasutada piirilepet toetuse tõstmiseks?

Saates tõusis teemaks ka see, miks on Keskerakonna poolt valitsusse toodud välisminister Eva-Maria Liimets nii jõuliselt asunud piirilepingu ratifitseerimise teemat edendama.

Arvestades, et tema poliitiliseks nõunikuks saadeti Jüri Ratase parem käsi Johannes Merilai, siis võib selles näha erakonna plaani, leidis Kook.

"Võib-olla uus minister tahtiski mingit uut teemat, mis pole aastaid fookuses olnud, käima tõmmata?" küsis Stamberg.

Samost seda siiski ei uskunud. "Küllap seal on ikka erakonna tugi taga. Küsimus on, mida Keskerakond sellega saavutada tahtis," tõdes ta.

Samosti hinnangul ta ei ülehindaks võimalust, et Keskerakond saab nii oma vene valijate hääli püüda. "Seda (toetuse kasvu - toim.) saaks siis, kui oleks võimalik mingit edu saavutada - kui toimuks näiteks ühine sõbralik pressikonverents Vene välisministri Sergei Lavroviga, mida näitaks ka Venemaa telekanalid," rääkis ta. "Aga ma arvan, et seda ei juhtu," lisas Samost.

Ka Stamberg tõdes, et see saaks juhtuda ainult siis, kui Venemaa seda tahab. "Venekeelsetele valijatele on tähtsamad palju olmelisemad küsimused," märkis sotsioloog.

Rääkides väiksema toetusega erakondadest, märkisid saates osalejad, et sotsiaaldemokraatide puhul on jätkuvalt ebaselge, keda nad oma sihtrühmaks ja toetusbaasiks peavad, Isamaa madala reitingu peamise põhjusena nähti aga erakonna juhtpersoone.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: