EL kehtestab Navalnõi tõttu sanktsioonid neljale Vene ametnikule
Euroopa Liidu välisministrid jõudsid esmaspäeval kokkuleppele sanktsioonide kehtestamises neljale kõrgele Vene ametnikule, keda peetakse vastutavaks Kremli kriitiku Aleksei Navalnõi vangistamise ja tema poolehoidjate represseerimise eest.
Diplomaadid ei täpsustanud sihikule võetud isikute nimesid, kuid selline piiratud samm valmistab ilmselt pettumuse neile, kes on ärgitanud Moskvale karmimalt vastama.
Navalnõi liitlased ja Euroopa seadusandjad kutsusid Brüsselis kohtunud ministreid karistama ka Kremlile lähedal seisvaid ärimehi, kuid diplomaatide sõnul sihitakse meetmed otseselt Navalnõi vangistamise ja valitsusvastaste represseerimisega seotud isikutele.
"Need saavad olema suunatud, proportsionaalsed ja õiguslikult põhjendatud sanktsioonid," lausus kõrge diplomaat, täpsustamata, kelle suhtes varade külmutamist ja reisikeeldu rakendatakse.
EL-i välispoliitikajuht Josep Borrell peab nüüd lähipäevil ametlikult esitama karistatavate nimed.
Kaks Navalnõi lähimat abi kohtusid pühapäeval kaheksa EL-i riigi välisministriga, püüdes neid veenda vajaduses oligarhe karistada.
"Kui see (sanktsioonid) tähendab vaid kümmet Kremli ametiisikut, kes ei käi välismaal ja kel pole välismaal ka varasid, siis ei saa see olema kuigi valus," lausus Navalnõi võtmeliitlane Leonid Volkov.
EL-i ja Venemaa niigi halvad suhted on praegu eriti kehvas seisus. Borrelli kuu algul toimunud Moskva-visiit osutus diplomaatiliseks katastroofiks. Venemaa saatis külaskäigu ajal välja kolm EL-i diplomaati ning Borrelli sarjati muu hulgas mannetu esinemise eest pressikonverentsil Vene välisministri Sergei Lavroviga.
EL on juba varem rakendanud Venemaa suhtes rea sanktsioone seoses Krimmi annekteerimisega 2014. aastal ja Moskva rolliga Ida-Ukraina konfliktis.
Mullu oktoobris karistas blokk aga kuut Vene ametnikku seoses Navalnõi mürgitamisega nõukogudeaegse närvimürgiga Novitšok.
Välisministrite üksteisemõistmine sanktsioonide osas oli oodatud ja seda prognoositi juba enne kohtumise algust. Ministrite kõnelused Belgia pealinnas jätkuvad.
Eelmisel nädalal külastas Peterburi Soome välisminister Pekka Haavisto, kes kohtus samuti Lavroviga. Ühisel pressikonverentsil kaitses Haavisto järjekindlalt EL-i ühiseid seisukohti.
"On äärmiselt oluline, et EL reageerib nendele küsimustele üheskoos," tõdes Haavisto esmaspäeva hommikul kohtumispaika jõudes tehtud videoavalduses.
Navalnõi peeti Moskvas kinni eelmisel kuul, kui ta oli Saksamaalt Venemaale naasnud.
Venemaa peab Euroopa Liidu sanktsioone oma siseasjadesse sekkumiseks.
Sanktsioonid on võimalikud ka Myanmarile
EL-i riigid on valmis kehtestama sanktsioone ka Myanmari sõjalise riigipöörde eest vastutavatele isikutele, kinnitasid ministrid kohtumise algul tehtud avalduses. Piiravate meetmetena võiks kasutada näiteks varade külmutamist.
Välisministrid mõistavad hukka kuu algul toimunud sõjaväelise riigipöörde ja nõuavad Myanmari tsiviilvalitsuse taastamist.
Myanmaris on toimunud suured sõjaväelise riigipöörde vastased meeleavaldused.
Laupäeval sai kaks inimest surma ja pea 30 haavata, kui riigi suuruselt teises linnas Mandalays julgeolekujõud meeleavaldajate pihta tulistasid. Lisaks lasti riigi suurimas linnas Yangonis üks meeleavaldaja maha.
Protestide esimene ohver hukkus reedel, kui varem lasu pähe saanud protestija saadud haavadesse suri.
Myanmari olukorda jälgivate ekspertide sõnul on pärast riigipööret vahistatud sadu inimesi.
Ministrid alustasid kohtumisega hommikult ja ennustati, et tulemas on pikk päev. Lisaks suhetele Venemaaga arutatakse ka järjest halvenevat olukorda Hongkongis.
Hiina haare erihalduspiirkonnale on pärast eelmisel kevadel jõustunud uut julgeolekuseadust järjest tugevnenud. Seaduse alusel on võimalik mõista tõsistes kuritegudes süüdistatute üle kohut Mandri-Hiinas. Lääneriigid on Hiina tegevust kritiseerinud.
EL-i välisministrite kohtumisel osaleb videosilla vahendusel ka USA värske välisminister Antony Blinken.
Toimetaja: Karl Kivil
Allikas: AFP-BNS