Venemaa ja Hiina lubasid teha lääne vastu koostööd

Venemaa välisminister Sergei Lavrov
Venemaa välisminister Sergei Lavrov Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/RUSSIAN FOREIGN MINISTRY

Venemaa ja Hiina käisid esmaspäeval välja USA vastase ühisrinde, mille eesmärk oleks koos toime tulla lääneriikide sanktsioonidega.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov kohtus esmaspäeval oma Hiina kolleegi Wang Yiga ja arutas temaga tehnoloogilise iseseisvuse ülesehitamist ja lääne finantssüsteemide vältimist, teatas The Times.

Mõlemad suurriigid on huvitatud koostööst, kuna USA presidendi Joe Bideni administratsioon pole näidanud valmisolekut parandada suhteid Hiina ja Venemaaga. 

Bideni administratsioon loob liitu, et seista vastu Hiina ambitsioonidele India-Vaikse ookeani piirkonnas. Samuti püüab USA tugevdada lääne vastupanu Hiina ja Venemaa tegevusele globaalsel tasandil.

Biden süüdistas Venemaad sekkumises USA eelmise aasta valimistesse.

USA kehtestab suure tõenäosusega see nädal Venemaa vastu uued sanktsioonid. 

Lavrovi sõnul teevad Venemaa ja Hiina inimkonna huvides koostööd.

"Lääneriigid, eriti USA, takistavad kahjuks neid objektiivseid arenguid, mis viivad tõeliselt multipolaarse ja demokraatliku maailma kujunemiseni," teatas Lavrov.

"Peame vähendama sanktsioonide riske, tugevdades oma tehnoloogilist sõltumatust. Peame minema üle maksetele, mis on alternatiiviks dollarile. Peame loobuma lääne poolt kontrollitavate rahvusvaheliste maksesüsteemide kasutamisest," lisas Lavrov.

Venemaa ja USA vahelised suhted halvenesid eelmisel nädal veelgi, kui Biden nimetas intervjuus Putinit tapjaks

Hiina riigimeedia teatas, et Venemaaga koostöö suurendamine sobib Pekingi huvidega.

"Lavrovi visiit on Hiina ja Venemaa vastulöök USA mõjuvõimule," teatas Hiina riiklik ajaleht Global Times.

Lavrov kandis oma visiidil Hiinasse korraks ka näomaski, millel oli kirjas "FCKNG QRNTN".

"Minister, kelle riik kontrollib koroonaviiruse epideemiat paremini kui lääs, tervitas kõiki, kes Venemaale õpetussõnu jagasid," ütles Venemaa saatejuht Dmitri Kisseljov.

Esmaspäeval kutsus Prantsusmaa välisministeerium välja Hiina suursaadiku Lu Shaye. Pariis süüdistas Shayet Prantsusmaa seadusandjate ja teadlaste ähvardamises. Samuti süüdistas Prantsusmaa välisministeerium Hiinat Viini konventsioonis sätestatud põhireeglite rikkumises.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: