Laanet: Venemaa õppusi tuleb võtta ääretult tõsiselt

Foto: ERR

Kaitseminister Kalle Laaneti sõnul on palju muutunud võrreldes viimase korraga, kui Reformierakonna käes oli kaitseministri portfell. Laanet märkis "Välisilma" stuudios, et tuleb suhtuda tõsiselt ohtu, mida kujutab Venemaa ning Venemaa tänavu planeeritavad õppused.

Julgeolekuolukord on võrreldes 15-aasta taguse ajaga totaalselt muutunud ning palgaarmeest enam ei räägita, nentis Laanet. "2008 kui toimus Gruusia sõda, siis sellega oli otsus tehtud, et palgaarmee ei ole see, millega peaks Eesti edasi minema. Enne seda Euroopas räägiti, et sõda enam ei tule, Venemaa on meie suur liitlane ja me oleme üks suur Euroopa perekond. Reaalsus oli teine," sõnas ta.

Välisluureameti aastaraamatu kohaselt on Venemaa peamine strateegiline siht vastasseis NATOga. Laaneti sõnul on Eesti jaoks kõige olulisem nii siseriiklik valmisolek kui liitlassuhted ja koostöö NATOga. NATO kollektiivne kaitse on Laaneti sõnul USA uue administratsiooniga uue hoo saanud.

"President Bideni administratsioon on öelnud ka seda, et ta vaatab Balti mere regiooni ühtse piirkonnana ja eelkõige oodatakse Balti mere piirkonnast ehk Balti riikidelt suuremat koostööd ja kui nad seda näitavad on valmis Ameerika Ühendriigid panustama ja toetama," sõnas Laanet.

Eelmisel nädalal osales Laanet NATO kaitseministrite virtuaalsel kohtumisel, kus osales ka USA kaitseminister Lloyd Austin. "Mulje jäi selline, et NATO on ühtne, NATO vaatab kõikide liikmesriikide julgeolekut tervikuna. Põhiohud tänasel päeval: Venemaa, Venemaa võimul olev administratsioon ja loomulikult tulevikus vaadatakse Hiina suunal, sest keegi täpselt ei tea, mis sealt võib oodata," ütles ta.

Laaneti sõnul on Hiina küll kauge, kuid riigi mõjuvõim ei piirdu vaid sõjalise jõuga. "Kui me räägime NATO ühtsusest, siis on Hiina ka meie murekoht. Võtame kasvõi 5G arutelud. Neid kokkupuutepunkte on mitmeid," märkis ta.

Samuti võib Hiina osaleda Venemaa õppustel "Zapad". Õppustesse tuleb ministri sõnul suhtuda tõsiselt.

"Me peame võtma ääretult tõsiselt tänavu toimuvaid õppusi, mis tegelikult algavad juba suveperioodil, kus tegelikult võimestatakse justnimelt lääne sõjaväeringkonda ja kui me vaatame valmisolekut lääne sõjaväeringkonnas asuda Kremli käske ellu viima, siis see tahe on tunduvalt kõrgem kui näiteks vaadata lõuna ringkonna võitlejate valmisolekut, mis on meie jaoks olulise riskimärgiga," märkis ta.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: