Financial Times: 2021. aastal kasvab maailmamajandus prognoositust vähem

Kaubakonteinerid Hiinas.
Kaubakonteinerid Hiinas. Autor/allikas: EBU/ERR

Suurbritannia ajalehe Financial Timesi värske uuringu kohaselt on maailmamajanduse taastumise kiirus väiksem kui prognoositud. Mitmetes suurtes tööstusriikides on koroonavaktsiinide kasutuselevõtt olnud aeglane ja riigid on endiselt hädas uute infektsioonilainetega.

Brookings-FT jälgimisindeksi kohaselt mõjutab 2021. aasta majandust enim koroonaviiruse epideemia tõrjumine. 

"Maailmamajandus seisab eri piirkondades silmitsi erinevate kasvuväljavaadetega. Ühtne tagasipöördumine kasvu juurde on aina ebatõenäolisem," ütles Brookingsi instituudi professor Eswar Prasad.

Indeksi kohaselt on arengumaade riikide majandusandmed halvimad alates aruande koostamisest 2012. aastal. Mitmete arenenud riikide majandustulemused on aga oodatust paremad.

Eelmisel nädalal hoiatasid Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) ja ÜRO, et vaesemad riigid võivad sattuda võlakriisi. Prasadi sõnul sõltub vaesemate riikide edu sellest, kas nad oma tervise- ja majanduspoliitika korda.

"Tugeva ja püsiva taastumise retsept on sama, mis eelmisel aastal. Need on kindlat meetmed koroonaviiruse tõrjumiseks koos tasakaalustatud fiskaalsete stiimulitega," ütles Prasad.

Indeks näitab, et ülemaailmset majanduse taastumist juhivad maailma kaks suurimat majandust - USA ja Hiina. 

Euroopas ja Ladina-Ameerikas on majanduskasvu väljavaated nõrgad ning suure tõenäosusega ei jõuta sel aastal koroonaviiruse epideemia aegsele tasemele.

"Otsustamatu poliitika mõjutab tarbijate ja ettevõtete usaldust ja see suurendab majanduslikku pinget," teatas Prasad.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: