Tallinnas on 9. maiks registreeritud rongkäik ja autoparaad

Punaarmee võitu Natsi-Saksamaa üle tähistavad aktivistid on 9. maiks registreerinud politsei- ja piirivalveametis (PPA) kaks üritust - rongkäigu Pronkssõduri juurde ning autoparaadi Haaberstist läbi linna Kaitseväe kalmistu juurde ja tagasi. PPA ja Tallinna linn soovitavad koroonaviiruse ohule viidates inimestel siiski pigem kodus püsida ning rongkäiku korraldava "Surematu polgu" esindaja on ka öelnud, et tervisepiirangute tõttu jäetakse üritus ära.
"Politseis on 9. mai tähistamisega seonduvalt registreeritud kaks avalikku koosolekut. Oleme korraldajatega suhelnud ja andnud vajalikku infot, et nad saaksid ürituse turvaliselt läbi viia," ütles politsei Tallinna Kesklinna jaoskonna juht Kaido Saarniit neljapäeval ERR-ile.
PPA kodulehe andmeil oleks "Surematu polgu" algatusel toimuv rongkäik Pronkssõduri juurde pidanud alguse saama Tallinna bussijaama juurest. Ürituseks on PPA-lt luba küsitud laupäeva pärastlõunast kuni pühapäeva hilisõhtuni. Politsei esindaja sõnul peaks marssijad mahtuma kõnniteele ning sõidukite liiklust ei tohiks takistada.
Pühapäeva keskpäevast kuni kella kaheni toimub aga automarss pealkirjaga "Võidupüha tähistamine", mille käigus rongkäik liigub Rocca Al Mare kaubanduskeskuse parklast edasi marsruudil Paldiski maantee - Endla tänav - Kaarli puiestee - Vabaduse väljak - Estonia puiestee - Gonsiori tänav - Raua tänav - Reidi tee - Narva maantee - Smuuli tänav - Laagna tee - Türnpuu tänav - Odra tänav - Filtri tee – Järvevana tee - Tammsaare tee – Paldiski maantee.
Saarniit rõhutas ERR-ile antud kommentaaris, et ehkki koroonaviiruse levik on pidurdunud, püsib haigestumise tase endiselt kõrge. "Seetõttu tuleks igasugu tähtpäevi tähistada ohutult, vältides suuri kogunemisi ja pidusid. Järgida tuleks kehtivaid piiranguid, mille kohaselt tohib avalikest koosolekutest osa võtta kuni 150 inimest, kes peavad olema kuni kümneliikmelistes rühmades, kes omavahel kokku ei puutu," märkis politseijuht.
Tema sõnul informeerivad terviseameti ja Tallinna linna töötajad 9. mail Kaitseväe kalmistut külastavaid inimesi viiruseohust ja kehtivatest piirangutest. "Samuti informeeritakse inimesi võimalusest teha oma käigud ära sellisel viisil, et hoida nii enda kui ka teiste inimeste tervist. Koha peal reguleerib vajadusel liiklust ja parkimist munitsipaalpolitsei. Kuna nii parkla kui ka kalmistu enda mahutavus on piiratud, tasub kaaluda, kas on tarvis üldse koha peale tulla," ütles Saarniit.
"9. mai tähistamiseks on erinevaid võimalusi ning seda saab teha ka turvaliselt kodus viibides. Kes tahab siiski kalmistutel ja mälestusmärkide juures käia, võiks selleks nädalavahetuse jooksul planeerida sellise aja, mil võõraid inimesi viibib seal tõenäoliselt vähe. Kohale jõudes on mõistlik hoida teiste inimestega distantsi ning teha oma käik ära kiirelt ilma pikemaks ajaks kogunemata," ütles Kesklinna politsejuht.
Kõlvart: tähistage kodus või hoidke distantsi!
Ka Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart ütles neljapäeval ERR-ile, et kutsub inimesi tähistama 9. maid pigem kodus, pere ringis nagu eelmisel aastal paljud tegid. Ta palus neil, kes siiski Kaitseväe kalmistule lähevad, hoiduda suurest rahvakogunemisest, hoida teiste inimestega distantsi ning võimalusel kanda ka maski.
"Ma arvan, et mitte keegi ei taha, et seda pidupäeva jääks pärast meenutama nakkuskolle," ütles Kõlvart ETV+ hommikusaates "Kofe+".
Tallinna linnapea ise lubas pronkssõduri juurde minna: "Kavatsen sinna minna lähtuvalt oma ametikohustustest, aga ka seetõttu, et 9. mai on paljude jaoks osa ajaloolisest mälust, tähtis püha."
Küsimusele, kas Kaitseväe kalmistul on kohal ka politseinikud, vastas PPA esindaja, et 9. mai tähistamine ei ole politseisündmus, kuid sellele vaatamata ollakse olukorra erinevateks arenguteks valmis.
"Surematu polk" jätab oma ürituse ära
"Surematu polgu" ürituse registreerinud Andrei Gontšarov ütles teisipäeval ERR-ile, et tühistab koroonapiirangute tõttu kavandatud rongkäigu.
"Peaminine põhjus on mure inimeste tervise pärast. Praeguste koroonapiirangute tingimustes on rongkäigu läbiviimine ebareaalne. Tuleb asjale kainelt läheneda," rääkis Gontšarov ERR-ile. Tema sõnul registreeris 9. mai ürituse ammu enne seda, kui koroonapiirangud Eestis kehtestati.
Alates 3. maist on lubatud toimuda avalikel koosolekutel, millest tohib osa võtta kuni 150 inimest, kes peavad olema kuni kümneliikmelistes rühmades, kes omavahel kokku ei puutu.
Mullu käis politsei hinnangul 9. mail Pronkssõduri juures 5000 inimest, mis oli eelmise aastaga võrreldes neli, linnavalitsuse hinnangul kaheksa korda vähem. Politsei kinnitusel oli olukord monumendi juures rahulik.
Toimetaja: Mait Ots, Sergei Mihhailov