Eesti suursaadik ÜRO-s: Valgevene tegevus on oht rahvusvahelisele rahule

Kaheksa riigi ühisavalduse ettelugemine ÜRO Julgeolekunõukogu kohtumisel.
Kaheksa riigi ühisavalduse ettelugemine ÜRO Julgeolekunõukogu kohtumisel. Autor/allikas: Välisministeerium

Eesti suursaadik ÜRO-s Sven Jürgenson ütles, et Eesti mõistab karmilt hukka lennuki maanduma sundimise Minskis ning et Valgevene tegevus kujutab ohtu rahvusvahelisele rahule ja julgeolekule.

ÜRO Julgeolekunõukogu arutas kolmapäeval Eesti eestvedamisel Valgevene küsimust.

Jürgenson ütles kohtumisel, et kuigi viimane Valgevene-teemaline julgeolekunõukogu mitteametlik kohtumine lõppes lootusega, et tõsised inimõiguste rikkumised riigis lõpevad varsti, pole seda juhtunud, vaid see on veelgi süvenenud.

"Ryanairi lennu sunnitud maandumine on uus ja äärmiselt ohtlik etapp Valgevene ametivõimude repressioonikampaanias oma rahva vastu. See on ilmekas näide sellest, kuidas rasked inimõiguste rikkumised toovad sageli kaasa tõsiseid rahvusvahelisi julgeolekuohte," kõneles suursaadik.

"Eesti mõistab karmilt hukka Ryanairi lennu sundmaandumise Minskis, mis ohustab lennuohutust, ning Valgevene ametivõimude poolt ajakirjanik Raman Pratasevitši ja Sofia Sapega kinnipidamise. Valgevene tegevus on vastuvõetamatu, tegemist on selgelt jämeda rahvusvahelise õiguse rikkumisega ning kujutab ohtu rahvusvahelisele rahule ja julgeolekule," lisas ta.

Jürgensoni sõnul on enamik julgeolekunõukogu liikmeid tõsiselt mures Valgevene võimude tegevuse pärast ning nõuavad rahvusvahelist uurimist.

ÜRO Julgeolekunõukogu kohtumise järgselt toimus Eesti, Prantsusmaa, Iirimaa, Norra, USA, Ühendkuningriigi ning Saksamaa ja Belgia ühisavalduse ettelugemine.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: