Põlissoomlaste juht Jussi Halla-aho loobub esimehe ametist

{{1624270740000 | amCalendar}}
Põlissoomlaste juht Jussi Halla-Aho
Põlissoomlaste juht Jussi Halla-Aho Autor/allikas: Mauri Ratilainen/EPA/SCANPIX

Soome Põlissoomlaste partei esimees Jussi Halla-aho loobub esimehe ametist. Halla-aho ei kandideeri augustikuus partei üldkoosolekul uuesti esimeheks.

Halla-aho teatas otsusest esmaspäeval veebiülekandes. "Ma tean, et see otsus ei meeldi kõigile," ütles Halla-aho.

Halla-aho ei põhjendanud oma otsust, mis tema sõnul põhineb pikal kaalumisel.

"Oleksin rõõmus, kui saaksin olla täiesti avatud, kuid täielik avatus on luksus, mida ma endale lubada ei saa. Kõike, mida ütlen, võidakse kasutada minu ja põlissoomlaste vastu," ütles ta.

Otsuse langetamise täpset aega ja kohta Halla-aho öelda ei osanud, kuid tema lähiring kuulis sellest juba aasta eest. Partei juhatus ja parlamendifraktsioon kuulsid sellest pärast kohalikke valimisi.

Halla-aho ütles, et jätkab sellega, mida on teinud viimase kümne aasta jooksul, ehk "tegutseb oma parimal moel soomlaste ja parema Soome nimel seadusandjana ja Helsingi linnavolikogu liikmena".

Halla-aho lisas, et ei kavatse oma järeltulija suhtes seisukohta võtta.

Põlissoomlaste parlamendirühma esimehe Ville Tavio sõnul on uus esimees erakonnale ka uus võimalus. "Põlissoomlased on demokraatlik rahvaliikumine, mille juhtkond peab saama vahetuda," ütles Tavio. 

Samuti tänas Tavio Halla-ahot erakonna juhtimise eest. Halla-aho oli erakonna esimees neli aastat. 

"Jussis hindan seda, et ta tegeleb Soome üldiste huvide nimel, mitte ei kandideeri oma huvide nimel," ütles Tavio. 

Tavio oletas, et Halla-aho jätkab põlissoomlaste seas aktiivse poliitikuna.

Tavio ei välistanud, et kandideerib ise erakonna esimeheks. 

Soomes juunis korraldatud kohalikel valimistel kasvatasid kohtade arvu volikogudes Koonderakond (Kokoomus) ja Põlissoomlased. Halla-aho oli kogu riigis kõige enam hääli saanud kandidaat.

Erakond on olnud märkimisväärne jõud Soome poliitikas juba kümnendi, kuid Halla-aho parteijuhiks asumisega 2017. aastal loobusid Põlissoomlased oma mõõdukamast euroskeptilisest agendast parempoolsema ja rahvuslikuma kasuks. Nad võitsid rekordilise häältesaagiga 2019. aasta üldvalimised, kuid erakond jäi peaminister Sanna Marini vasaktsentristliku koalitsiooni hääleka kriitikuna opositsiooni.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: