EL-i liidrid karmistavad sanktsioone Valgevenele

{{1621887780000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/REUTERS

Euroopa Liidu liidrid leppisid esmaspäeva õhtul kokku, et kehtestavad Valgevenele täiendavad sanktsioonid. Samuti soovitavad nad lennufirmadel vältida Valgevene õhuruumi ning plaanivad keelata Valgevene lennufirmad liikmesriikide õhuruumis ja lennuväljadel.

EL-i pressiesindaja sõnul karmistatakse muu hulgas majandussanktsioone, vahendas Reuters.

Liikmesriigid nõuavad ka pühapäeval Minskis maanduma sunnitud opositsioonilise ajakirjaniku Raman Pratasevichi ja tema kaaslase Sofia Sapega kohest vabastamist. Lisaks kutsuvad riigid rahvusvahelist tsiviillennunduse organisatsiooni juhtunut uurima.

Peaminister Kaja Kallase sõnul andis Euroopa Ülemkogu majandussanktsioonide ja lennupiirangutega Valgevenele kiire ning jõulise vastuse.  

"Kahe Euroopa Liidu liikmesriigi pealinna vahel lennanud reisilennuki kaaperdamisega on Valgevene režiim toime pannud riikliku terroriakti," vahendas valitsuse pressiteenistus peaminister Kallase sõnu. "See viis, kuidas Aljeksandr Lukašenko režiim valitsuskriitilise ajakirjaniku vahistas, on vastuvõetamatu ning ei jää karistuseta," rõhutas Kallas.

Ülemkogu otsustas, et Euroopa Liit valmistab kiiresti ette ja kehtestab lisasanktsioonid Valgevene ametiisikutele ning režiimiga tihedalt seotud ettevõtetele ja töötab välja majandussanktsioonid.

Samuti kutsus ülemkogu kõiki Euroopa Liidus tegutsevaid lennuettevõtteid vältima Valgevene õhuruumi ning otsustas alustada ettevalmistusi, et keelata Valgevene lennuettevõtete ülelennud ELi õhuruumist ning takistada nende juurdepääsu ELi lennujaamadesse. "Meie riikide kodanike turvalisuse huvides on, et Euroopa Liidu lennukid Valgevene õhuruumist üle ei lendaks," rõhutas Kallas.

Lisaks kutsus ülemkogu Rahvusvahelist Tsiviillennunduse Organisatsiooni konkreetse juhtumi uurimist läbi viima nii kiiresti kui võimalik.

Kallase sõnul plaanib Eesti esimesel võimalusel algatada juhtumi arutelu ÜRO Julgeolekunõukogus.

Leedu president väljendas rahulolu

Leedu president Gitanas Nauseda ütles, et sammud ei takista Lukašenko käitumist, kuid annavad talle hoiatuse.

"Ilmselt ei peata need meetmed Lukašenkot. Aga ta on sunnitud aru saama,
millised on tema tegude tagajärjed. Nüüd mõistavad kõikide Euroopa Liidu
riikide kolleegid palju paremini, mis tunne on olla Valgevene režiimi naaber," sõnas ta.

EL otsustas Venemaa suhtes jätkata senise poliitikat

Ülemkogu pidas esmaspäeva õhtul ka strateegilise arutelu Euroopa Liidu suhetest Venemaaga ning kinnitas üle senise viie põhimõtte järgimist. Need põhimõtted hõlmavad Minski kokkulepete täielikku elluviimist, suhete tugevdamist idapartnerlusriikidega, EL-i  kerksuse tugevdamist, valikulist koostööd nii välispoliitika küsimustes kui ka muudes valdkondades, kus on olemas selge Euroopa Liidu huvi, ning vajadust toetada Venemaa kodanikuühiskonda ja inimeste vahelisi kontakte.

"Venemaa teab, et kui ta soovib konstruktiivseid ja paremaid suhteid EL-iga, peab lõpetama agressiooni Ukraina ja Gruusia vastu. Samuti on Venemaa poolt EL-i liikmesriikide territooriumil toime pandud kuriteod täiesti vastuvõetamatud ja neid ei saa jätta vastuseta. Euroopa Liit peab olema suhetes Venemaaga ühtne ja kindel," sõnas peaminister Kallas.

Ülemkogu avaldas ka solidaarsust Lätiga, kes esmaspäeval teatas, et vastuseks Minski sammule saadab omakorda riigist välja kõik Valgevene saatkonna töötajad. Nimelt otsustas Valgevene saata välja kogu Läti saatkonna seoses Valgevene riigilipu rahvuslipu vastu vahetamisega Riias jäähoki MM-il.

Nüüd on välis- ja teistel EL-i ministritel ülesanne formuleerida Ülemkogul tehtud poliitilised otsused ametlikuks dokumendiks.

Toimetaja: Merili Nael, Joosep Värk, Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: