Isamaa otsustab Karise kandidatuuri toetamise kolmapäeval

{{1629726480000 | amCalendar}}
Foto: Ken Mürk/ERR

Sarnaselt sotsiaaldemokraatidega esmaspäeval Alar Karisega kohtunud Isamaa juhatus ja fraktsioon ei teinud veel otsust, kas toetada Karist presidendikandidaadina või mitte ning otsuse tegemine lükati kolmapäevaks.

"Me otsustasime, et me kujundame oma seisukoha kolmapäevaks ja samas ringkonnas, kes täna Karisega kohtus ehk fraktsiooni ja juhatuse laiendatud koosolekuga," ütles ERR-ile Isamaa peasekretär Priit Sibul.

Sibula sõnul tuli kohtumisel välja, et Karisega on erakonnal nii kattuvaid kui erinevaid arusaamu.

"Oli küsimusi, milles meil on ühine arusaam ja üks oli see, et see Karis nägi, et eestlased peavad Eestis jääma enamusrahvuseks, et Eesti peab liikuma eestikeelse haridussüsteemi suunas. On ka neid küsimusi, kus meie arvamused ei kattu, näiteks see, mis puudutab kodakondsuspoliitikat, kus Karis märkis, et ühiskonnas on vaja arutelu topeltkodakondsuse andmise üle. Isamaa on siin järjepidevalt hoidnud positsiooni, et Eestis ei peaks olema topeltkodakondsus võimalik," nentis Sibul.

Sibul lisas, et eriarvamused ei tähenda, et Karis poleks nende jaoks sobiv kandidaat.

"Isamaa ei otsi praegu endale esimeest, vaid Eestile presidenti, keda oleks võimalik parlamendis valida. Ta ei pea olema kõikides seisukohtades Isamaale sobilik, aga on oluline, et me teaksime, millised need seisukohad on," lausus Sibul.

Reinsalu: valimiskogus presidendiks kandideerimist Karis ei kinnitanud

Isamaa aseesimehe Urmas Reinsalu sõnul ütles Alar Karis kinnitas, et ei toeta vihakõne seadust, vaid põhiseaduses sisalduv on piisav. Samuti kinnitas ta Reinsalu sõnul, et migratsioonipoliitikas on tähtis, et eestlased jääksid Eestis enamusse.

"Ta rõhutas vastates samuti vastuseisu EL migratsioonipakti pagulaskvootidele.
Alar Karis küsimuse peale, mida ta mõtles kohtumisel SDE-ga osutusega eelmise valitsuse julgeoleku- ja välispoliitikale, kinnitas, et ei pidanud silmas valitsuse tegevust, vaid üksnes Helme avaldusi," kirjutas Reinsalu sotsiaalmeedias.

Reinsalu märkis veel, et Karis ütles, et tema meelest president ei peaks väljaspool riiki tegema sisepoliitiliselt kriitilisi avaldusi.

"Ta rõhutas ka küsimustele vastates, et näiteks Venemaa visiidi puhul ta oleks eelnevalt konsulteerinud riigikogu liikmetega ega oleks dressipluusis riigikogu istungile tulnud," lisas Reinsalu.

Väärtuspoliitika vallas Karis kinnitas, et ei väldiks presidendina erinevaid kiriklikke liturgilisi sündmusi. Samas oli Alar Karis seisukohal, et piirilepingu puhul ei peaks deklaratiivselt eraldi välja tooma Tartu rahu kehtivust. Ta tõdes ka, et kui parlament võtaks vastu kooseluseaduse tühistamise seaduse, siis jätaks ta selle välja kuulutamata siis, kui oleks õiguslikke argumente, et riigikogus tunnistaks selle põhiseadusevastaseks."

Alar Karis kinnitas Reinsalu sõnul, et pensionisüsteemis vabaduse pakkumine oli õige, kuid on oluline et inimesed raha ära ei raiskaks ning tema isiklikult jätkab makseid teises sambas.

"Ta toetas ka haldusreformi jätkamist, et Eestis oleksid võimekavad omavalitsused. Vastuseks küsimusele, et kui riigikogus presidenti ei valita, kas ta oleks ka valmis kandideerima valimiskogus, sedastas ta, et see on uus olukord, mis vajab siis uut otsust," lõpetas Reinsalu.

Keskerakond ja Reformierakond kinnitasid pühapäeval ühel ajal toetust presidendikandidaadina endisele riigikontrolörile, mitmekordsele rektorile ja praegusele Eesti Rahva Muuseumi direktorile Alar Karisele. Karise parlamendis presidendiks valimiseks on aga juurde vaja kas Isamaa või sotsiaaldemokraatide hääli.

Esmaspäeval Karisega kohtunud sotsiaaldemokraatide juht Indrek Saar ütles, et nad arutavad Alar Karise sobivust presidendikandidaadiks veel ka volikogus, piirkondlike juhtidega ja erakonna juhatusega ning annavad alles seejärel teada, kas nad toetavad Karise kandidatuuri.

Presidenti valitakse riigikogus 30. augustil.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: