Havanna sündroomi levik mõjub laastavalt USA diplomaatide moraalile

Sündroom tuvastati esimest korda Kuuba pealinnas Havannas
Sündroom tuvastati esimest korda Kuuba pealinnas Havannas Autor/allikas: SCANPIX/imago images/Xinhua

USA Luure Keskagentuur (CIA) evakueeris mõni nädal tagasi luureametniku, kellel tuvastati järjekordselt salapärase Havanna sündroomi sümptomid. Ametnike sõnul ei taha paljud diplomaadid enam minna välismaale komandeeringusse.

Juhtum Balkanil on viimane Havanna sündroomiga seotud sündmus, kus ohvriks oli välismaale lähetatud USA diplomaat või luureametnik, teatas The Wall Street Journal.

Jätkuvad juhtumid õõnestavad juba välisministeeriumi ja CIA töötajate moraali. 

"Mõned karjääridiplomaadid ei taha enam perekonnaga välismaale minna," ütlesid USA ametnikud. 

Salapärasest Havanna sündroomist teatasid esimesena Kuuba pealinnas töötanud diplomaadid, kes hakkasid 2016. aastal kurtma ninaverejooksu, migreeni ja iivelduse üle pärast kõrge sagedusega helide kuulmist öösiti.

Hiljuti teatasid USA võimud Havanna sündroomi juhtumitest Indias ja Vietnamis. Võimud kahtlustavad, et sarnaseid rünnakuid on toimunud veelgi. 

"Viimase 60-90 päeva jooksul on USA territooriumil ja kogu maailmas teatatud sarnastest juhtumitest," ütles valitsust nõustav Georgetowni ülikooli neuroloogiaprofessor James Giordano. 

Sündroomi ohvriks oli näiteks ka Moskvas komandeeringus olnud CIA ametnik Marc Polymeropoulos. 

"Ma ärkasin üles uskumatu peapööritusega. Mu pea käis ringi ja valutas, iiveldas. See oli lihtsalt kohutav. See oli kurnav ja ma ei saanud üldse aru, mis toimub. Ma ei suutnud isegi püsti tõusta," ütles Polymeropoulos.

Polymeropoulos läks pärast sündroomi põdemist pensionile. Polymeropoulos kritiseerib ka föderaalvalitsust, kuna tema hinnangul ei võeta sündroomi endiselt piisavalt tõsiselt. 

CIA pressiesindaja ütles, et agentuur võtab juhtumeid tõsiselt. Agentuuris moodustati sündroomi põhjuste väljaselgitamiseks ka spetsiaalne töörühm. Rühma juhib kogenud agentuuri töötaja, kes pidas jahti ka Osama bin Ladenile.

Hiljutised rünnakud tabasid ka USA tippjuhtide lähikondlasi. CIA juht William Burns külastas septembri alguses Indiat. Ühel tema meeskonnaliikmel tuvastati siis Havanna sündroomiga sarnased sümptomid ja ta vajas arstiabi. 

Augustis lükkas USA asepresident Kamala Harris Vietnami-visiidi mitme tunni võrra edasi, sest sealse saatkonna töötajad teatasid võimalikest sündroomi intsidentidest.

Hulk endisi ja praegusi USA ametnike kahtlustab, et Havanna sündroomi taga on Venemaa. Avalikke tõendeid siiski pole ja Moskva eitab oma seoseid sündroomiga. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: