Reitingud: Reformierakond juhib napilt EKRE ees, Eesti 200 kaotas toetust
Reformierakond säilitas oktoobris napi edu EKRE ees ning Keskerakond kasvatas omakorda vahet toetust kaotanud Eesti 200 ees, selgus ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i üle-eestilisest küsitlusest.
Küsitlus puudutas inimeste eelistusi riigikogu valimistel ja sellele vastas 1000 täisealist Eesti kodanikku. Tulemuste esitlemisel eemaldati "ei oska öelda" vastajate osakaal – selliseid vastajaid oli oktoobris 27 protsenti (septembris 34) ehk valimiste lähenedes on inimestel tekkinud selged eelistused.
Kõige populaarsem erakond on jätkuvalt Reformierakond, mida toetas nii nagu septembriski 24 protsenti täisealistest valimiseelistust omavatest Eesti kodanikest.
Samas on Reformierakonna edumaa populaarsuselt järgmise erakonna, EKRE ees äärmiselt napp. EKRE-t toetas 23 protsenti küsitletuist.
Populaarsuselt kolmas erakond on Keskerakond 19 protsendiga, kuu varem oli Keskerakonnal toetajaid 17 protsenti.
Neljandal kohal oli Eesti 200 13 protsendi suuruse toetusega. Nende toetus on võrreldes septembriga kolme protsendi võrra langenud, mis on statistiliselt ainus oluline muutus erakondade toetustes.
Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) toetus oli oktoobris võrdne – mõlemal seitse protsenti. Kuu varem oli Isamaa toetus kaheksa ja SDE-l seitse protsenti.
Ülejäänud erakondade toetus jäi allapoole valimiskünnist: Eestimaa Rohelisi toetas kolm protsenti, Eesti Tulevikuerakonda üks protsent ning muid erakondi alla ühe protsendi valijatest. Kolm protsenti annaks oma hääle üksikkandidaadile.
Toetused eri vastajagruppides
Kuigi küsitlus oli tehtud riigikogu valimiste kontekstis (vastajad vaid Eesti kodanikud), annab see siiski aimu valijate eelistuste muutustest kohalike valimiste kampaania lõpumeetreil.
Kui veel septembris oli Tallinnas Keskerakonna ja Reformierakonna toetus võrdne, siis oktoobris on Keskerakond saavutanud edumaa: Keskerakonda toetas 30 ja Reformierakonda 21 protsenti valimiseelistust omavatest pealinlastest.
Ka Ida-Virumaal on Keskerakond taas saavutanud liidripositsiooni – toetus selles regioonis 31 protsenti. Ida-Virus on Keskerakonna põhikonkurent EKRE, keda toetas 23 protsenti.
Põhja-Eestis on kõrgeim Reformierakonna toetus (31 protsenti), Lääne- ja Kesk-Eestis aga EKRE toetus (vastavalt 32 ja 27 protsenti).
Lõuna-Eestis on EKRE ja Reformierakonna toetus sisuliselt võrdne – EKRE-t toetab 27 ja Reformierakonda 29 protsenti.
Eestlaste seas on populaarseim erakond jätkuvalt Reformierakond 27 protsendiga, millele järgnevad EKRE 24 ning Eesti 200 ja Keskerakond võrdselt 13 protsendiga. Isamaad toetas üheksa, SDE-d seitse, Eestimaa Rohelisi kolm ning Tulevikuerakonda üks protsent eestlastest valijatest.
Muudest rahvustest valijad toetavad kõige sagedamini Keskerakonda – 51 protsenti. Järgnevad EKRE (14 protsenti), Eesti 200 (10 protsenti), Reformierakond ja SDE (mõlemal kuus protsenti), Eestimaa Rohelised (kaks protsenti), Isamaa, Eestimaa Ühendatud Vasakpartei ja Eesti Iseseisvuspartei (kõik üks protsent).
Turu-uuringute AS küsitles 1000 Eesti kodanikku vanuses 18 ja üle selle. Neist 440 vastas telefonis ja 560 veebipaneelis. Küsitlust tehti 4.–8. oktoobrini. 1000 inimese küsitlemisel ei ületa maksimaalne viga ±3,10 protsenti.
Täpsemaid toetusnumbreid eri demograafiliste rühmade lõikes on võimalik näha ERR-i reitingute erilehel.
Kell 11 kommenteerivad ERR-i veebisaates värskeid uuringutulemusi Tõnis Stamberg, Anvar Samost ja Urmet Kook.
Toimetaja: Urmet Kook