Putin: Nord Stream 2 suurendaks Vene gaasitarneid kümne protsendi võrra

Venemaa president Vladimir Putin
Venemaa president Vladimir Putin Autor/allikas: SCANPIX/Dmitry Feoktistov/TASS

Venemaa saab suurendada gaasitarneid Euroopasse kümne protsendi võrra, kui Saksamaa regulaatorid annavad Nord Stream 2 torujuhtmele kasutusloa, ütles neljapäeval Venemaa president Vladimir Putin.

Putini sõnul kujundavad Euroopa Liidu energiapoliitikat "mittespetsialistid", kes ei arvesta oma valijate huvidega. "Maailm saaks vältida tulevasi energiakriise, kui keskendutakse sellistele põhiprojektidele nagu Nord Stream 2," ütles Putin. 

Putin kritiseeris ka Euroopa otsust suurendada energiaallikatena taastuvenergia osakaalu. Putini sõnul vähendasid selle tulemusena USA ja Lähis-Ida veeldatud maagaasi tootjad tarneid Euroopasse. 

"Gaas läks hoopis Ladina-Ameerikasse ja Aasiasse. Mis on sellel pistmist Venemaaga? See on Euroopa Komisjoni majanduspoliitika tulemus," väitis Putin. 

Maagaasi hind on viimase aasta jooksul Euroopas järsult tõusnud. Hinnakasv häirib ka Euroopa majanduse taastumist. Euroopa valitsused muretsevad, et talvel võib puhkeda energiakriis.

Rahvusvaheline energiaagentuur (IEA) teatas oktoobri alguses, et Venemaa suudaks vajadusel gaasieksporti Euroopasse suurendada umbes 15 protsendi võrra, vahendas Financial Times.

Analüütikute sõnul täidab Moskva oma pikaajalisi lepinguid. Siiski ei pakuta täiendavat gaasitarnimist, nagu tehti eelmistel aastatel.

"Venemaa gaasivood Lääne-Euroopasse vähenesid oktoobris veelgi, jõudes keskmiselt 261 miljoni kuupmeetrini päevas. Septembris oli see arv 302 miljonit. Venemaa suudaks vajadusel tarnida päevas 360 miljonit kuupmeetrit gaasi, " ütles konsultatsioonifirma ICIS analüütik Tom Marzec-Manser.

USA ja Ida-Euroopa riigid leiavad, et Venemaa tahab kasutada torujuhet geopoliitilise relvana. Moskva tahab vähendada gaasitransiiti läbi Ukraina. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: