Raamatukoguhoidjad on mures plaani pärast lõpetada infoteaduse vastuvõtt TLÜ-s

{{1636951500000 | amCalendar}}
Raamatukogu.
Raamatukogu. Autor/allikas: Klassikaraadio

Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing (ERÜ) on mures Tallinna Ülikooli (TLÜ) otsuse pärast mitte kuulutada 2022. aasta sügisel välja vastuvõttu infoteaduse bakalaureuse õppekavale. Plaani osas on kriitiline ka Rahvusraamatukogu, kus pärast renoveerimist on vaja juurde uusi, kaasaegsete teadmistega töötajaid.

"Järgmine aasta on kuulutatud raamatukogude aastaks. Kahetsusväärselt plaanib Tallinna Ülikool just 2022. aasta sügisel mitte välja kuulutada vastuvõttu infoteaduse bakalaureuse õppekavale. Ometi vajab Eesti jätkuvalt kõrgharidusega raamatukogu- ja infospetsialistide pädevust, et toetada oma kodanike toimetulekut kiirelt muutuvas ja digitaliseeruvas infokeskkonnas," kirjutas ERÜ juhatuse esimees Tuuliki Tõiste pöördumises TLÜ senatile.

Pöördumisega ühinesid kõigi maakondade keskraamatukogude direktorid.

Nad lisasid, et Tallinna Ülikool on ainus ülikool Eestis, mis pakub praegu infoteaduse valdkonnas terviklikku haridust.

"Selle kärpimisel on oht, et raamatukogude areng pidurdub olukorras, kus ühiskondlikud trendid nii Eestis kui ka maailmas, seavad raamatukogudele järjest suuremaid ja olulisemaid ülesandeid elanike toimetuleku parandamisel ja ühiskondliku heaolu suurendamisel. Raamatukogunduse ja infoteaduse valdkond saab üliõpilaste lõputöödest väärtuslikke teadmisi oma edasiste arengusuundade seadmiseks ja ühiskonna vajadustele proaktiivselt reageerimiseks."

ERÜ hinnangul võtab õppekava vastuvõtu peatamine ühiskonnalt ja paljudelt organisatsioonidelt ära võimaluse astuda järgmine samm oma tegevuste planeerimisel, mis toetub informatsioonile, teabele ja selle analüüsist tulenevatele uutele otsustele. Spetsialistide koolitamise lõpetamine pärsib ERÜ sõnul ka kultuuri arengukava 2021-2030 elluviimist. 

Mures ka Rahvusraamatukogu

Eraldi pöördumise saatis TLÜ rektor Tõnu Viigile ning kultuuri- ja haridusministritele ka Rahvusraamatukogu peadirektor Janne Andresoo. Ta tõi välja, et kultuuriministeerium on 2022. aasta kuulutanud raamatukogude aastaks.

"Seda ootamatum on ülikooli kava infoteaduse bakalaureuseõppesse vastuvõtu peatamiseks nii erialakogukonnale kui ka infoteaduste akadeemilisele suunale. /.../ Vastuvõtu peatamise otsus on äärmiselt läbimõtlemata ja mõjutab nii mälu- kui ka infosektorit ning kogu kultuuri valdkonda Eestis."

Andresoo lisas, et ka Rahvusraamatukogus alanud renoveerimine, mis päädib nii uuenenud hoone kui ka teenusekontseptsiooni rakendamisega 2026. aastal tingib omakorda suurenenud vajaduse täiendavate infoprofessionaalide järele, kellel on nüüdisaegne erialaharidus.

"Seega mõjutab vastuvõtu peatamine infoteaduse eriala bakalaureuseõppesse aastal 2022 tähelepanuväärselt raamatukogusid ja kogu infosektorit ning takistab nii infoühiskonna arengut kui ka eesti rahvakultuuri ja vaimse kultuuripärandi elujõulist ja kestlikku arengut Eestis," kirjutas Andresoo.

TLÜ senat teeb otsuse esmaspäeval

Tallinna Ülikooli teatas, et senat otsustab veel esmaspäeval, kas jätta 2022. aastal vahele vastuvõtt infoteaduse bakalaureuse õppekavale.

Tallinna Ülikool avaldab teate õppekavaga seotud otsusest pärast esmaspäevast senati istungit ülikooli kodulehel. Senati istung algab kell 14.

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: