Roose: kultuuriminister kinnitas, et uuelt telemajalt raha ära ei võeta

{{1638532440000 | amCalendar}}
Uue telemaja konkursi võidutöö.
Uue telemaja konkursi võidutöö. Autor/allikas: Kadarik Tüür Arhitektid

Rahvusraamatukogu remondi kallinemise katmine uue telemaja rahast ei tähenda, et telemaja ehitamine nihkub määramatusse, kinnitas kultuuriminister kohtumisel ERR-i juhatuse esimehega.

ERR-i juhatuse esimees Erik Roose ja ERR-i nõukogu esimees Rein Veidemann kohtusid reedel kultuuriminister Tiit Teriku ja kultuuriministeeriumi kantsleri Tarvi Sitsiga ning arutasid uue telekompleksi rahastamise plaane.

Kohtumine oli ajendatud valitsuskabineti neljapäevasest otsusest katta rahandusministeeriumi ettepanekul rahvusraamatukogu hoone rekonstrueerimise kallinemine ERR-i telekompleksi ehituseks riigi eelarvestrateegias (RES) aastateks 2022–2025 ette nähtud vahendite arvelt.

"Minister selgitas otsuse tagamaid ja kinnitas meile, et tema viib ERR-i uue telekompleksi investeeringu koos tolleks hetkeks toimunud ehitushindade kallinemisega järgmise riigieelarve strateegia (RES) projekti," ütles Roose.

"Kuivõrd RES-i tehakse viimastel aastatel sügisel, siis selleks ajaks on ehitushinnad ka tänasest päevast oluliselt kallimad. Mis tähendab minu hinnangul 35 miljonit eurot ainuüksi ehitusele, sellele lisandub Gonsiori tänava krundi müügist saadav raha," lisas Roose.

Riigieelarve algne panus ehitusobjekti oli 22 miljonit eurot, mis nüüd edasi nihutati.

Jaak Aab: ERR-i stuudiotemaja ei jää kuskile rippuma

Riigihalduse ministri Jaak Aabi sõnul on peamine põhjus, miks rahvusraamatukogu kallinemine kaetakse ERR-i kompleksi vahendite arvelt, selles, et telestuudiote maja ei ole veel hankeks valmis.

"Seal on detailplaneering käimas. Ja teisi objekte, mis seal oleks niimoodi planeeritud investeeringutena, sellises mahus lihtsalt ei olnud. Ja rahvusraamatukogu kallinemine selgus tegelikult siis, kui oli riigieelarve juba praktiliselt valitsuses ära koputatud, me ei saanud enam mingeid muudatusi seal teha," ütles ta ERR-ile.

"See ei tähenda, et ERR-i stuudiotemaja kuskile jääks rippuma. Rahulikult võib toimetusi edasi teha, planeeringud ära kehtestada, ehitusload ära taotleda ja eks me lahendame rahaküsimuse nende jaastate ja objektide vahel riigi eelarvestrateegia protsessis, mis toimub järgmise aasta augustis. Lihtsalt keset eelarveaastat ei ole kuskilt ju niisama raha võtta, et rahvusraamatukogu küsimus ära lahendada," lisas ta.

Aabi kinnitusel on ERR-i kompleks jätkuvalt prioriteet. "See objekt on olnud meil riiklikes investeeringutes sees. Ettevalmistused tehakse, projekt on isegi minu teada valmis. Ei ole põhjust midagi muud hakata sinna vahele võtma. Ikkagi see objekt on esimene ja prioriteetne, millele tuleb leida lahendus. Selles suhtes oleme ühte meelt valitsuses, seda on kinnitanud ka rahandusminister, kultuuriminister. Ja mina, kes vastutan investeeringute eest kinnisvarasse, kinnitan seda sama," rääkis Aab.

Minister selgitas, et isegi, kui tänavu oli eelarvetuludesse laekumine planeeritust suurem, ei saanud rahvusraamatukogu ehituse kallinemist sellest katta, sest keset eelarveaastat niisuguseid muudatusi teha ei saa.

"Järgmise aasta riigieelarve oli juba valitsusest läinud ja me ei saanud teha sinna nii suurt muudatust, valitsus ei saa teha seda muudatust sinna," rõhutas ta.

Aab avaldas lootust, et järgmistel aastatel on eelarve seis parem ning see võimaldab ka ERR-i stuudiotemaja ehitusega alustada. Aab kinnitas, et kui ka eelarveseis on kehvem, siis telemaja on endiselt prioriteetne investeering.

ERR-i raadiomaja ja uudistemaja vahelisele alale ehitatavasse uude telemajja kolivad ERR-i telestuudiod ja teletoimetus.

Toimetaja: Urmet Kook, Merili Nael, Tarmo Maiberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: