Osa USA sõjalisest abist jõudis Kiievisse
Ukrainasse jõudis laupäeval umbes 90 tonni USA sõjalist abi.
Tegemist on esimese saadetisega 200 miljoni dollarilisest abipaketist Ukrainale, mille USA president Joe Biden detsembris heaks kiitis, vahendas BBC.
Esimese saadetise seas oli ka laskemoona eesliini kaitsjatele.
USA saatkond Kiievis märkis, et abisaadetis kinnitab USA kindlat pühendumust Ukraina suveräänsele õigusele end kaitsta.
"USA jätkab niisuguse abi andmist Ukraina relvajõududele, mil nad jätkavad Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse kaitsmist Venemaa agressiooni vastu," kirjutas saatkonna esindaja Facebookis.
Ukraina kaitseminister Oleksii Reznikov tänas USA-d abi eest.
Sõjaline abi saabus Ukrainasse pärast USA välisministri Antony Blinkeni visiiti Kiievisse sel nädalal, mil ta hoiatas, et kui Venemaa tungib Ukrainasse, siis järgneb sellele karm vastus. Reedel kohtus Blinken ka Venemaa välisministri Sergei Lavroviga.
Ka mitu teist riiki on lubanud Ukrainale sõjalist abi, nende seas Eesti. Sel nädalal said Balti riigid USA-lt loa tarnida Ukrainale Ameerikas toodetud relvi. Eesti saadab Ukrainale tankitõrjerelva Javelin rakette. Samuti tahab Eesti anda Ukrainale 122-millimeetriseid haubitsaid, kuid selleks pole nende kunagiselt omanikult Saksamaalt veel luba saadud. Suurbritannia teatas sel nädalal, et tarnib Ukrainale tankitõrjerakette.
Fox News väitis laupäeval, viidates ametnikele, et USA välisministeerium kutsub oma Ukraina saatkonna töötajate perekonnad kodumaale. Üks ametnik lisas, et järgmisel nädalal annab välisministeerium Ukrainas viibivatele ameeriklastele soovituse sealt lahkumiseks reisilennukitega, kuni see veel võimalik on.
USA välisministeeriumi pressiesindaja ütles CNN-ile, et tal ei ole sel teemal praegu midagi teatada.
"Nagu ikka, me viime läbi põhjaliku situatsiooniplaanimise juhuks, kui olukord halveneb," ütles ta.
Ka USA saatkonna esindaja keeldus kinnitamast, kas inimesed peavad sealt evakueeruma.
USA president Joe Biden ütles sel nädalal, et tema hinnangul tungib Venemaa Ukrainasse sisse, kuid ei soovi täiemõõdulist sõda.
Moskva eitab rünnaku või sissetungi plaanimist, kuid on oma väed Ukraina piiride lähistele koondanud. Hiljuti viidi Ukraina piirile ka lahinghelikopterid. Hinnanguliselt on Ukraina piiride lähedal umbes 100 000 Venemaa sõdurit.
Toimetaja: Merili Nael