Ettevõtlusminister hoidub kiirtestide teemal seisukoha avaldamisest
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt (RE) hoidub avaldamast seisukohta kiirtestide tagasitoomise kohta meelelahutusüritustele või restoranidesse sisse saamisel. Ministri sõnul tuleb ära oodata, mida arvab asjast teadusnõukoda.
"Me oleme palunud selles küsimuses homseks teadusnõukojalt arvamust ja kindlasti kõiki neid ettepanekuid tulebki arutada," ütles Sutt ERR-ile.
Sutt rõhutas ka seda, et nakatumiste arv Eestis kasvab ja ka haiglas on päris suur hulk inimesi. "Nii, et küsimus on ka selles, millal seda sammu astuda," sõnas Sutt.
"On teada, et ettevõtjad on neid ettepanekuid teinud, et võtta kiirtestid paralleelselt kasutusele. Kui me sinna punkti jõuame, siis minu eelistus on, et see oleks üldine, mitte sektori-spetsiifiline," lisas ta.
"See kõik on mõistlik ootus. Sellepärast ongi oluline, et me kuulame ära, mis teadusnõukoda soovitab, vaatame seda olukorda tervikuna ja vaatame eriti seda, mis olukord on nakatamisega ja haiglas olevate inimestega," ütles Sutt veel.
Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu juht Killu Maidla sõnul oleks testimisvõimaluse tagasitoomine ettevõtjatele suureks abiks.
"Me oleme tegelikult väga kaua juba oodanud, et testimine tagasi toodaks," ütles Maidla.
"Kui me täna vaatame, et meil on vaktsineeritus on veidi üle 60 protsendi, siis see jätab olulise osa elanikkonnast teenustest kõrvale. Ma ei pea seda kuidagi õigeks ja põhjendatuks enam täna," lisas ta.
Küsimusele, kuidas on Maidla rahul ettevõtlusministri tegevusega selles olukorras, vastas ta, et tulemusi ei ole.
"Kui hinnangut anda tegevusele tulemuste järgi, siis kindlasti ei ole rahul. Täna meil ju ei ole võimalik inimesi testidega oma restoranides ja spaades vastu võtta ja see on väga kurb," kommenteeris Maidla.
Maidla sõnul kaotavad alates 1. veebruarist paljud vaktsiinipassid ka oma kehtivuse ning see toob kaasa selle, et veel rohkem inimesi jääb teenustest kõrvale.
Maidla märkis, et hotellide ja restoranide liidu poolt on üles tõstetud ka meelelahutuse ja restoranide kella 23-ne piirang. "See piirang on ka väga kammitsev ja me tegelikult näeme, et üritused paljuski toimuvad. Piiratakse üritusi pärast kella 23 avalikes ruumides, aga tegelikkuses tähendab see seda, et sündmused toimuvad ruumides, mis ei ole avalikud," ütles Maidla.
"See tekitab väga palju küsimärke. Kui palju aitab see viiruse vastu võidelda ja kas see piirang on põhjendatud tänases olukorras," lausus Maidla.
Keskerakonna esimees Jüri Ratas tegi pühapäeval ettepaneku võtta koroonapasside kõrval kasutusele ka kiirtestid.
"Olukorra leevendamiseks ja ühiskonna sidususe tagamiseks, oleks aeg
luua eeldused kõigi inimeste osalemiseks töö- ja eraelus. Selle
tagamiseks leian, et on aeg võtta kasutusele kiirtestid koroonapasside
kõrval," kirjutas Ratas sotsiaalmeedias.
Lutsar: koroonapass on vajalik, kuid vajab üle vaatamist
Viroloog Irja Lutsari sõnul on koroonapass jätkuvalt vajalik, kuid omikroni tüvi on selle olemust mõjutanud, mistõttu vajaksid ka ühiskonnas kehtivad reeglid ülevaatamist.
Lutsari hinnangul on hetkel koroonatõendid vajalikud ennekõike reisimisel, siseriiklikult võiks koroonapassi kõrval aktsepteerida ka negatiivset kiirtesti tulemust.
"Kiirtestid on ka oluliselt paremaks läinud ja praeguses olukorras me võiksime neid kiirteste palju rohkem kasutada. Ma ei näe praegu mingit vajadust, et positiivsed testid vajaksid on vaja PCR-iga ülekinnitamist. Me hoiaksime väga palju aega kokku ja me hoiaksime raha kokku," rääkis Lutsar.
Kaubandus- Tööstuskoja juhi Mait Paltsi hinnangul ootavad ettevõtjad reeglite lõdvenemist, kuna pandeemia olukord on võrreldes paari kuu taguse ajaga muutunud. Ennekõike puudutab see kultuuri- ja meelelahutusasutusi, kohvikuid-restorane, spordiklubisid, spaasid ja turismivaldkonda laiemalt.
"Kas test peab olema tehtud meditsiiniasutuses või mõnes avalikult korraldatud punktis või saab seda teha inimene teenusepakkuja juures kohapeal või võib ta seda teha ise nurga taga. Kahtlemata see peab olema läbi mõeldud ja kõigile arusaadav," sõnas Palts.
Tervise- ja tööminister Tanel Kiik ütles, et Eesti võib olla valmis loobuma koroonapassist lähikuudel. Seda siiski eeldusel, et ei ilmu taas uus tüvi, mis nõuab olukorra ümbermängimist.
"See on eeskätt meditisiinivaldkonna, ühiskonna ja majandusettevõtluse tasakaalu punkti leidmine. Kui me vaatame ettevõtlus ja kultuurivaldkond, nemad seda ootavad ja toetavad. Tervise valdkond on alati sellistes kohtades kõhklev, sest me teame, et test ei kaitse kedagi raskelt haigestumise vastu. Eks ta lõpuks on valitsuse kaalutlus otsus. Ja varem või hiljem see otsus tuleb kindlasti teha ja järk-järgult liikuda tavaolukorra suunas, nii palju kui pandeemia seda võimaldab," sõnas ta.
Teadusnõukoda ja Terviseamet annavad valitsusele teisipäeval ülevaate, kas nende hinnangul võiks kiirtestid koroonapasside kõrval taas kasutusse võtta.
Toimetaja: Aleksander Krjukov, Ave Häkli