X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Esimesed Ukraina sõjapõgenikud jõudsid Eestisse

Ukraina lipp
Ukraina lipp Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Esmaspäeval saabus Eesti Pagulasabi kaasabil korraldatud bussidega Ukrainast Eestisse ligi 100 sõja eest põgenenud inimest.

Suur osa põgenikest tuli Eestisse oma lähedaste või tuttavate juurde ja need, kellel majutus puudub, on koostöös Tallinna linnaga esimesteks öödeks erinevatesse majutusasutusse. 

"Nii nagu kord aidati Eesti inimesi, on nüüd meie kord pakkuda tuge sõja eest põgenevatele ukrainlastele," ütles sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo. "Riik on pannud seljad kokku kohalike omavalitsuste ja kodanikuühiskonnaga ning teeme kõik, mis meie võimuses, et aidata."

Siseminister Kristian Jaani sõnul on politsei- ja piirivalveamet viimase kahe ööpäeva jooksul Eesti-Läti piiri lähedal suhelnud ja nõu andnud ligi 270 Ukraina kodanikule, kes on Eestisse sisenenud.

"Nende hulgas on nii neid, kes on juba Eestis elavad ukrainlased, Eestit läbivad ukrainlased ja ka sõjapõgenikud, kes soovivad ajutiselt siia jääda," ütles Jaani.

Sotsiaalkindlustusamet tagab Ukrainast Eestisse saabunutele ööpäevaringse psühhosotsiaalse toe osutamise. Esimeste saabujate majutuse eest tasub vältimatu sotsiaalabi osutajana Tallinna linn.

Eesti Pagulasabi kommunikatsioonijuht Madle Timm ütles, et lähipäevadel väljub piirile veel busse.

Ukraina kodanikud viibivad Eestis viisavabalt ja rahvusvahelist kaitset Eestis viibimiseks taotleda ei ole vaja.  

Sõja eest põgenevatele Ukraina kodanikele saab pakkuda abi näiteks majutuse ja transpordiga või ka töökoha leidmisel. MTÜ Eesti Pagulasabi koordineerib abipakkumisi ja hoiab sidet riigiasutustega. Abipakkumised saab edastada SIIN, kirjutada saab ka sotsiaalkindlustusameti aadressile [email protected].

Samuti on võimalik toetada annetustega läbi Eesti Punase Risti või "Ukraina heaks!" algatuse.  

Rohkem infot julgeolekuolukorrast leiab www.kriis.ee, küsimuste korral aitab riigiinfo telefon 1247. Inimestele, kes tunnevad ärevust ja muret, pakub tuge nõustamistelefon 660 4500. 

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: