Kooliealistele põgenikele luuakse Tallinnas päevakoolid
Ukraina sõjapõgenikest lastele pakutakse esialgu võimalust käia ekstra nende jaoks loodud liitklassides, kus põhirõhk on mõtestatud tegevustel, kevadel tegeletakse ennekõike eesti keele õpetamisega, et neil oleks võimalik sügisel tavalises koolis jätkata.
Kiievist pommitamise eest Eestisse põgenenud Natalia näeb oma praeguses peatuspaigas, ühes Tallinna hotellis, kuidas lapsed igavlevad. Nii püüavad vanemad ise lastele internetist koolitükke leida. Tema on andnud 12-aastasele pojale ülesande iga päev õppida selgeks 10 eestikeelset sõna, kuid sellest on ema hinnangul vähe. Abiks oleks kasvõi venekeelne digiõpe ja hea oleks, kui lastele pakutaks võimalust eesti keelt õppida.
"E-õppega on nad juba harjunud, sest pidevalt olid karantiinid, kõigil on telefon või vähemalt on vanematel need, et hakatuseks oleks see hea lahendus;" ütles Natalia.
Pühapäeva õhtu seisuga oli Tallinna jõudnud ligi 400 last, pealinna kinnitusel on Tallinna lasteaedades 1000 vaba kohta. Ukraina koolilaste jaoks aga luuakse igasse linnaossa eraldi päevakoolid, mis pakuvad lastele tegevust ja võimalusel ka õpet. Kus need täpselt tegutsema hakkavad, selgub esmaspäevaks.
"Täna me neid lapsi olemasolevatesse klassidesse ei suuna. Kui sügisel olukord ei muutu, siis sügisest jagatakse lapsed kindlatesse koolidesse," ütles Tallinna haridusameti juhataja Andres Pajula.
"Meil ei ole mõistlik ega mõttekas oma koole raputada sellepärast, et osa põgenikke tulevad nädalaks-kaheks, võib-olla kuuks ja siis nad liiguvad edasi," lisas Pajula.
Ka haridusministeerium on seisukohal, et lastel tuleb lasta olukorraga rahulikult kohaneda, pakkudes neile arendavat tegevust ning kevadine aeg võiks ennekõike kuluda eesti keele õppimisele.
"Kindlasti peavad need lapsed olema kindla kooli nimekirjas, sest riik saab kohalikele omavalitsustele pearaha kaudu laste õpet kompenseerida, lähtuvalt sellest, kas nad on hariduse infosüsteemi registreeritud või mitte," ütles haridusminister Liina Kersna.
"Ma sugugi ei välista, et kui mõni lapsevanem hindab, et tema laps on valmis minema kohe üldhariduskooli ja seal ka õppima, kas või individuaalkava alusel, siis see ei ole välistatud," lisas Kersna.
Sergei Burdenko saatis esmaspäeval seni ukraina keeles õppinud 9- ja 11-aastase lapse Narva-Jõesuu kooli, pere vanim laps saab 10. klassi õpinguid jätkata Narvas. Kuna nende kodukant on kakskeelne, siis usub isa, et lastel venekeelses koolis probleeme ei teki.
"Lapsed tulid täna koolist rahulolevana, hea seltskond, vähe lapsi klassis, õpetajad suhtuvad lugupidavalt, ei mingeid ütlemisi või jutte poliitikast õpilaste või personali seas. Ideaalne," ütles Burdenko.
Toimetaja: Marko Tooming