Savisaar vähendab uuendusraiet plaanitust vähem

{{1653374040000 | amCalendar}}
Foto: Ken Mürk/ERR

Keskkonnaminister Erki Savisaar kinnitas riigimetsa uuendusraiete pindala, mis väheneb tänavu algul plaanitud 13 protsendi asemel aastaga nelja protsendi võrra.

Metsaseaduse alusel määrab keskkonnaminister igal aastal riigimetsa majandajale järgneva viie aasta optimaalse uuendusraie pindala.

Endine keskkonnaminister Tõnis Mölder kinnitas aastateks 2022–2026 riigimetsade uuendusraiete pindala vähendamise 13 protsendi võrra.

Keskkonnaminister Erki Savisaar kinnitas tänavu aga uuendusraiete kogupindala vähendamise 390 hektari ehk nelja protsendi võrra.

"Praeguses totaalselt muutunud julgeoleku- ja majandusolukorras peame tõsiselt vaatama kodumaiseid varusid. Soojusenergia tootjad ja puidutööstusettevõtted vaevlevad toormepuuduses," ütles Savisaar.

"Me ei saa riskida külmade tubade ja ühe sektori suure tööpuudusega, seepärast on pindala täiendava vähendamise otsuse muutmine vajalik. Samas ei korva muudatus Venemaalt ja Valgevenest tulnud puiduimpordi kogu puudujääki," ütles Savisaar.

Ministri sõnul peab sektor otsima jätkuvalt alternatiivseid tarneallikaid ja kaugkütjad võtma suuna pikemaajaliste puidulepingute sõlmimiseks.

Kavandatavate uuendusraiete pindala taastamine 2300 ha ulatuses toob turule ligikaudu 575 000 tihumeetrit puitu, millest ca 350 000 tihumeetrit on kasutatav saetööstuses, 100 000 tihumeetrit paberitööstuses ja 125 000 tihumeetrit jääb kohalikele katlamajadele, millest saab toota 275 000 megavatt-tundi soojusenergiat.

Kuuse uuendusraiete maht suureneb tänavu kuuse-kooreüraski kahjustuste leviku tõttu 1300 hektari võrra. Kui varasem üraskirüüste maksimumaasta oli 2020, mil kahjustused tuvastati ligikaudu 3500 hektarit riigimetsa majandusmetsa kuusikutest, siis tänavu on kahjustatud puistute loendustega jõutud ligi 6000 hektarini.

Selle aasta kohta tehtud otsus vähendab edaspidi raiutavate kuusikute pindala. "Kahjustuskollete likvideerimisel peab RMK kinni raierahust ja üraskikahjude likvideerimine jätkub mitte varem kui 1. juulil," kinnitas Savisaar.

Puidutööstused: otsus aitab toime tulla tarnete kadumisega Venemaalt ja Valgevenest

Puidutööstused on ministri otsusega rahul. Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu tegevjuht Henrik Välja sõnas, et see aitab toime tulla raske olukorraga, kus alates juulist kaob Venemaalt ja Valgevenest tulev saematerjal, mis moodustas aastasest mahust 30 protsenti.

"Alates juulist meil seda 30 protsenti materjali tarnest enam ei ole ja kui seda mitte millegagi asendada ei õnnestu, siis selgelt mingid vahetused peavad tööstustest kaduma, mingid töökohad vähenevad. Ma väga loodan, et nüüd kohaliku tooraine pakkumise suurendamisega ja Euroopa Liidu naaberriikide pakkumise suurendamisega meil õnnestub seda vältida," selgitas Välja "Aktuaalsele kaamerale".

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: