Sõja 100. päev: Ukrainat saatis Severodonetskis teatav edu

{{1654224780000 | amCalendar}}
Ukraina lipp maja varemetel
Ukraina lipp maja varemetel Autor/allikas: SCANPIX/SERGEI CHUZAVKOV/AFP

Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski sõnul on ukrainlasi saatnud Severodonetski lahingutes mõningane edu, kuid olukord on seal endiselt väga keeruline. Kohalike ametnike teatel on venelased suure osa Ida-Ukraina linnadest puruks pommitanud.

Oluline 3. juunil kell 22.20:

- Sõda Ukrainas on kestnud 100 päeva

- Ukraina on tõrjunud viis venelaste rünnakut Donetskis ja Luhanskis viimase 24 tunni jooksul

- Ukraina teeb vasturünnakuid riigi lõunaosas;

- Ukraina peastaabi sõnul kandsid Vene väed eelmine ööpäev suurimaid kaotusi Bahmutis;

- NATO peasekretäri sõnul tuleb olla valmis pikaajaliseks sõjaks Ukrainas;

- Briti sõjaväeluure: Venemaa edu Ida-Ukrainas on tulnud suurte kaotuste hinnaga;

- Ukraina vägesid on saatnud Severodonetskis mõningane edu, ütles president Zelenski;

- 60 protsenti Lõssõtšanski taristust ja elumajadest on hävitatud;

- 800 inimest varjab end Severodonetski keemiatehase pommivarjendis;

- Vene laevastik alustas õppusi Vaiksel ookeanil;

- okupeeritud Zaporižžja tuumajaamas on otsa lõppenud varuosad.

Sõda Ukrainas on kestnud 100 päeva

Sõja sajanda päeva puhul lubas Ukraina president Volodõmõr Zelenski avalikus teadaandes, et Ukraina võidab. Venelased lubasid samal päeval "töö jätkumist" Ukrainas kuniks nende püstitatud eesmärgid saavad täidetud. Vene presidendi administratsiooni kõneisiku Dmitri Peskovi sõnul on osa Venemaa eesmärgid Ukrainas täidetud: "Donetski ja Luhanski rahvavabariikide elanikkond on kaitstud".

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen nimetas venelaste sissetungi Ukrainasse õigustamatuks ning kiitis ukrainlaste vaprust. Saksa kantsler Olaf Scholz kohtus tänasel tähtpäeval Ukraina parlamendi spiikri Ruslan Stefantšukiga. Joseph Borrell nimetas vene invasiooni "mõttetuks hävitustööks", mistõttu on saanud surma tuhanded inimesed ja miljonid inimesed on pidanud põgenema oma kodust. Ühendkuningriigi välisminister Elizabeth Trussi sõnul on venelaste tekitatud hävitustöö samas suurusjärgus Teise maailmasõjaga.

Luhanski kuberner: võtsime tagasi viiendiku Severodonetskis okupeeritud aladest

Luhanski oblasti kuberneri Serhi Haidai sõnul võtsid Ukraina väed tagasi ligikaudu viiendiku Venemaa poolt okupeeritud Severodonetskist.

"Kui enne raskeid lahinguid oli Venemaa käes ligikaudu 70 protsenti linnast, siis nüüd me oleme nad veel ligikaudu 20 protsendist linnast tagasi löönud," ütles Haidai teleülekandes.

Vene väed proovivad endiselt linna vallutada, teatasid Ukraina relvajõud sotsiaalmeedias.

"Nad tegid linna idaosas asuvatele elamurajoonidele tormijooksu, kattes end suurtükivalangutega, ning saavutasid selles mõningase edu. Vaenutegevus jätkub," kirjutasid relvajõud.

100 päevaga on pidanud kolmandik ukrainlastest jätma oma kodu

ÜRO teatel on Venemaa sissetungi algusest möödunud 100 päeva jooksul pidanud oma kodu jätma ligikaudu kolmandik Ukraina elanikest.

ÜRO Ukraina inimõiguste koordinaatori Amin Awadi sõnul vajavad vähemalt 15,7 miljonit ukrainlast kiiret humanitaarabi ja kaitset.

Sõja tõttu on peatunud ligikaudu viie miljoni lapse haridustee ning ligikaudu 14 miljonit inimest ehk kolmandik Ukraina elanikkonnast on pidanud põgenema oma kodudest.

ÜRO teatel on kinnitatud 4183 tsiviilisiku hukkumine ning veel 5014 tsiviilisikut on sõjas haavata saanud. Need andmed sisaldavad vaid väga kindla tuvastamisprotsessi käigus kinnitatud hukkunuid ja haavatuid ning reaalsuses on neid rohkem.

Venemaa on sõja algusest rünnanud 269 Ukraina tervishoiuasutust ning rünnakutes on hukkunud vähemalt 76 inimest, teatas Maailma Terviseorganisatsioon (WHO).

Euroopa suurim tuumajaam on kriitilises olukorras

Ukraina sõjaluure teatel on Venemaa okupeeritud territooriumil asuv Zaporižžja tuumajaam tagavaraosade puuduse tõttu kriitilises olukorras, vahendas BBC.

Zaporižžja okupeeriti Vene vägede poolt Venemaa sissetungi alguses, kuid tuumajaama opereerivad endiselt Ukraina tehnikud.

"Tuumajaamas on arenenud kriitiline olukord stabiilse ja turvalise töö jätkamisel. Varuosi ja vajalikke materjale praktiliselt ei ole alles," teatas Ukraina kaitseministeeriumi luureüksus.

Tuumajaamas töötavatelt ukrainlastelt on konfiskeeritud nende isiklikud esemed, sealhulgas mobiiltelefonid.

Ukraina peastaap: oleme tõrjunud viis rünnakut Donetskis ja Luhanskis

Ukraina kaitsejõudude peastaabi sõnul on viimase ööpäeva jooksul tagasi löödud viis venelaste rünnakut. Ukrainlaste sõnul kandis Vene 150. motoriseeritud laskurdiviis suuri kaotusi ning vähemalt poolt nende elavjõust, relvastusest ja tehnikast on hävinud.

Ukraina on teinud süsteemseid vasturünnakuid riigi lõunaosas

Ukraina kaitseväe lõunaringkonna staabi sõnul on nende väed teinud Lõuna-Ukrainas süsteemseid ja edukaid vasturünnakuid Vene vägede vastu. Piirkondliku staabi sõnul täiendasid venelased oma vägesid 27 lahingumasinaga, mis toodi kohale mööda raudteed.

Ukraina hinnang Venemaa kaotustele

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas reedel tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 30950 (võrdlus eelmise päevaga + 100);

- tankid 1367 (+4);

- jalaväe lahingumasinad 3366 (+12);

- lennukid 210 (+0);

- kopterid 175 (+0);

- suurtükisüsteemid 661 (+14);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 207 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 95 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 535 (+14);

- tiibraketid 121 (+1);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 2329 (+4);

- laevad / paadid 13 (+0);

- eritehnika 51 (+0).

Vene väed kandsid viimase ööpäeva jooksul suurimaid kaotusi Bahmutis.

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg: sõda Ukrainas võib kesta kaua

Stoltenbergi sõnul peavad lääneriigid olema valmis, et sõda Ukrainas kestab pikalt. Peasekretär tõi välja, et sõda Ukrainas on muutunud kurnamissõjaks, mille käigus on nii ukrainlaste kui venelaste kaotused suured. Stoltenberg ütles oma remargid ajakirjanikele peale kohtumist USA presidendi Joe Bideniga Valges Majas.

Stoltenberg rõhutas, et enamus sõdu ja ka praegune konflikt Ukrainas lõppevad läbirääkimistelaua taga: "Me teame, et lahinguväljal toimuv mõjutab läbirääkimiste kulgu ja me peame Ukrainat aitama, et neil oleks võimalikult hea läbirääkimiste positsioon".

Briti sõjaväeluure: Venemaa edu Ida-Ukrainas on tulnud suurte kaotuste hinnaga

Venemaa on saavutanud piiratud taktikalist edu Donbassis, kuid on kaotanud palju sõdureid ja tehnikat. Briti luure hinnangul pole veel selge kas nii piiratud alale keskendumine on pikas plaanis Venemaale edukas. Venemaa kontrollib 90 protsenti Luhanski oblastist ning tõenäoliselt vallutab lähinädalatel kogu oblasti. Samal ajal pole Venemaa suutnud teha arvestatavaid manöövreid teistel rinnetel.

Venemaa algne sõjaplaan, mille hulka kuulus Kiievi vallutamine ja Ukraina valitsuse kukutamine, kukkusid läbi sõja alguses. Sõda Ukainas on kestnud 100 päeva.

Zelenski: ukrainlastel on olnud Severodonetskis edu

Ukrainat on saatnud Severodonetski lahingutes mõningane edu, kuid vara on veel midagi kindlat öelda, teatas president Volodõmõr Zelenski oma neljapäeva hilisõhtuses pöördumises.

"Seal on praegu kõige raskem olukord. Nagu ka lähedalasuvates linnades ja asulates: Lõssõtšanskis, Bahmutis ja mujal. Paljud linnad seisavad silmitsi venelaste võimsa rünnakuga."

Neljapäeval jätkusid Severodonetskis tänavalahingud.

"Vene armee kasutab kõiki oma relvastatud üksusi ega loe üldse inimesi. See on eriliselt küüniline, et võitlejate eesliinil on inimesed, kes värvati teenistusse Donetski and Luhanski okupeeritud aladelt," ütles Zelenski. Ta lisas, et mida kauem kestab sõda, seda alatumaid, häbiväärsemaid ja küünilisemaid tegusid kirjutab Venemaa oma ajalukku.

Zelenski lisas, et Ukraina põhjapiiri ääres, eriti Tšernihivis jätkub täiesti arutu pommitamine.

"Pommitati Mõkolajivit, Harkivit ja Harkivi oblastit. Kogu meie riigi ajutiselt okupeeritud ala on nüüd totaalne katastroofipiirkond, mille eest vastutab täielikult Venemaa," sõnas Zelenski.

President tänas oma pöördumises ka USA ametivenda Joe Bidenit relvasaadetise eest ning avaldas lootus, et kuuleb õige pea sarnaseid häid uudiseid ka teistelt partneritelt.

800 inimest varjab end keemiatehase all

Umbes 800 inimest, nende seas lapsed, on varjunud Severodonetski keemiatehase keldrisse, ütles Luhanski kuberner Serhi Haidai neljapäeval.

Tegu on nõukogudeaegse pommivarjendiga Azoti tehase all.

"Seal on kohalikud, kellel paluti linnast lahkuda, kuid kes keeldusid. Seal on ka lapsi, kuid mitte väga palju," sõnas Haidai.

Severodonetski Azoti keemiatehase pommivarjend. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Marko Djurica

Kaks kolmandikku Lõssõtšanskist on hävinud

Ida-Ukraina üks kahest veel osaliselt ukrainlaste kontrolli all olevast linnast Lõssõtšanskist on suur osa hävinenud, ütles neljapäeval Lõssõtšanski linna sõjaväeadministratsiooni juht Oleksandr Zaika. Tema sõnul on pommitamiste käigus purustatud ligikaudu 60 protsenti infrastruktuurist ja elumajadest, vahendas Associated Press.

Zaika märkis, et lakkamatu pommitamise tõttu on katkenud elektri-, gaasi-, telefoni- ja internetiühendus.

Linna üks kriitilisemaid varustus- ja evakuatsiooniteid, Bahmuti-Lõssõtšanski maantee on veel lahti, kuid pideva raketitule all.

Zaika sõnul on Lõssõtšanskis veel 20 000 inimest, enne sõda elas seal 97 000 inimest.

Vene laevastik alustas õppusi

Venemaa Vaikse ookeani laevastik alustas nädal aega kestvaid õppusi, milles osaleb üle 40 laeva ja kuni 20 lennukit, vahendasid Venemaa uudisteagentuurid kaitseministeeriumi teadet.

Teates seisab, et õppused toimuvad 3.-10. juunini ning nende käigus harjutavad laevarühmad koos merelennuväega vaenlase allveelaevade otsimist.

Õppused toimuvad Ukrainast tuhandeid kilomeetreid ida pool.

Von der Leyen kutsus EL-i Ukrainat vastu võtma

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ütles, et Ukraina liitumine Euroopa Liiduga on bloki strateegilistes huvides ja liidul on moraalne kohustus see võimalikuks teha.

Von der Leyen kõneles neljapäeval Slovakkia pealinnas Bratislavas peetud rahvusvahelisel julgeolekukonverentsil.

Ukraina president Volodõmõr Zelenski, kes on palunud Ukraina vägedele relvi juurde, kutsus Euroopa Liitu üles kehtestama veelgi sanktsioone Venemaale ja kordas palvet saada ühinenud Euroopa täieõiguslikus liikmeks.

"On väga oluline, et praegu – mõne nädala pärast – ootame Euroopa Liidu vastust selle kohta, kas Ukrainast saab kandidaatriik. Ootame seda väga," ütles Zelenski oma neljapäevaõhtuses pöördumises.

Von der Leyen on öelnud, et Ukraina peab vastama kõigile vajalike standarditele ja tingimustele, et blokiga liituda. Samas kutsus ta üles Euroopa Liitu Ukrainat toetama selle eesmärgi saavutamisel.

"Ukraina toetamine tema teel Euroopa Liitu ei ole koorem, see on meie ajalooline kohustus," sõnas von der Leyen.

Lääneriigid aitavad Ukrainas kohut mõista

Neljapäeval peetud ÜRO julgeolekunõukogu istungil arutati vastutuse ja õigusemõistmise tugevdamist rahvusvahelise seaduse tõsiste rikkumiste korral.

USA välisministeeriumi kõrge ametnik Uzra Zeya ütles, et Ühendriigid teevad koostööd oma liitlastega, et toetada rahvusvahelisi uurimisi, mis algatati seoses sõjakuritegudega Ukrainas.

"Oleme näinud, kuidas Vene väed pommitavad sünnitushaiglaid, rongijaamu, kortermaju ja kodusid, tsiviilelanike tapetakse isegi siis kui nad sõidavad jalgrattaga mööda tänavat," rääkis Zeya.

Ta märkis, et Vene vägede piinamiste ja hukkamiste kohta on usaldusväärset infot. Nende kuritegude sooritajad tuleb vastutusele võtta, rõhutas Zeya.

Toimetaja: Kadri Põlendik, Allan Aksiim

Allikas: Guardian-Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: