Tallink vähendab madalhooaja riske laevade välja prahtimisega

Tallinki käive kerkis tänavu teises kvartalis 206 miljoni euroni, laevafirma peamiseks mureks on sõja tõttu kasvanud energiahinnad ja ebakindlus. Madalhooaja riske proovib ettevõte vähendada laevade välja prahtimisega.
Tallink vedas tänavu teises kvartalis 1,6 miljonit reisijat, mida on üle kolme korra rohkem kui eelmise aasta teises kvartalis. Kaubavedu kasvas aastaga 18,9 protsenti.
Ettevõtte müügitulu kasvas aastaga 120 miljoni võrra 206 miljoni euroni, jäädes siiski alla kriisieelse 2019. aasta tasemele, kui see oli 256 miljonit eurot.
Ettevõtte kulumieelne ärikasum (EBITDA) oli tänavu teises kvartalis 28,7 miljonit eurot, kuid vaatamata sellele, et juunis saavutati puhaskasum, oli auditeerimata puhaskahjum teises kvartalis 671 000 eurot.
"Tallink on kohanenud kahe ja poole aasta vältel Covid-kriisiga, millele lisandus käesoleval kevadel sõda, mis mõjutab meie tegevust ennekõike väga kõrgete energiahindade läbi. Kohanemine võtab oma aja," ütles ettevõtte juht Paavo Nõgene ERR-ile.
Ettevõte proovib edasisi riske vähendada mitmete laevade välja prahtimisega. Tänavu kevadel prahtis ettevõte riigile põgenike majutamiseks kruiisilaeva Isabelle. Samuti on välja prahitud Romantika. Juuni alguses teatas ettevõte Victoria I prahtimisest Šotimaale samuti ajutiseks majutamiseks.
Möödunud nädalal sõlmis Tallink lepingu ka kahe laeva prahtimisest Hollandisse majutuseks, sinna suunduvad augustis Tallinna-Helsingi liinil seilav Silja Europa ja septembris praegu Turu-Stockholmi liinil tegutsev Galaxy.
Teises kvartalis oli ettevõtte tulu müügitulu laevade prahtimisest 9,9 miljonit eurot, aasta varem oli see samal ajal 5,7 miljonit eurot.
"Peale suve kõrghooaega osade laevade välja prahtimine alternatiivsele tööle vähendab Tallinki sügis-talvise hooaja riske ning aitab kohaneda tekkinud uue reaalsusega. Reisijatel ei ole põhjust aga kurvastada, peatselt on tulemas laevatehasest täiesti uus laev MyStar, mis suurendab Tallinki laevastiku taas 15 aluseni," ütles Nõgene.
MyStar alustab plaanide järgi Tallinn-Helsingi liinil tööd tänavu septembris.
Tallink laenas koroonakriisiga toime tulemiseks riigilt 100 miljonit eurot, mida oleks pidanud tagasi maksma kolmeaastase laenuperioodi lõpus. Laenu lõpptähtaega pikendati 2026. aasta juunini ning laenu põhiosa tagasimaksed
algavad tuleva aasta juunis.
Tänavu teise kvartali lõpus ulatus ettevõtte netovõlg 655,9 miljoni euroni, vähenedes võrreldes esimese kvartaliga võrreldes 32,6 miljoni euro võrra ja möödunud aasta teise kvartali lõpuga võrreldes 50,8 miljoni euro võrra.
Juuni lõpus oli ettevõttel raha ja raha ekvivalente kokku 90,6 miljonit eurot ja kasutamata arvelduskrediiti 116,7 miljonit eurot. Teise kvartali lõpus moodustasid kontserni likviidsed vahendid 207,3 miljonit eurot, mullu samal ajal oli see 116,7 miljonit eurot.
Toimetaja: Barbara Oja