Saksa parlamendi asepresident tahab Nord Stream 2 kasutusele võtta

Saksa parlamendi Bundestagi asepresident Wolfgang Kubicki
Saksa parlamendi Bundestagi asepresident Wolfgang Kubicki Autor/allikas: SCANPIX/IMAGO/Fotostand

Bundestagi asepresidendi Wolfgang Kubicki sõnul on Saksamaal vaja Vene gaasi, et sakslaste majapidamised talvel külma tõttu ei peaks kannatama, vahendab Politico.

Saksa parlamendi asepresidendi Wolfgang Kubicki sõnas reedel, et "inimesed ei peaks talvel külmetama ja meie [Saksa] tööstus ei peaks kannatama suurt kahju."

Kubicki kommentaarid tekitasid Kiievis ägeda vastureaktsiooni ning Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba teatas, et Nord Stream kahe taasavamine on irratsionaaline ja meenutab narkosõltuvust. Välisminister lisas, et Vene gaasi sõltuvus tapab.

Nord Stream 2 gaasitoru, mis Läänemerd mööda Venemaa gaasivälju Saksa tarbijatega ühendab, valmis veebruari lõpus.

Saksa valitsus ei ole soostunud seda Venemaa Ukrainale kallale tungimise pärast kasutusele võtma.

Kubicki kuulub Saksa vabade liberaalide (FDP) sekka ning ta kutsus ülesse aktiveerima gaasitoru nii kiiresti kui võimalik, et täita enne talve gaasihoidlad. Kubicki sõnul ei ole mingit põhjus gaasitoru kasutusele võtta, kuna Saksamaa juba saab gaasi varem ehitatud Nord Stream 1 abil.

Kubicki hinnangul ei ole Nord Stream 2 kasutamine vähem moraalne kui Nord Stream 1 kasutamine.

Saksa gaasiimport Nord Stream 1 gaasitoru kaudu on vähenenud maksimaalsest läbilaskevõimest 20 protsendile, milles Saksa ja Euroopa Liidu ametnikud on näinud Venemaa poolt poliitiliselt motiveeritud käiku. Vene Gazprom on nimetanud gaasitarne vähenemise põhjuseks gaasiturbiini tagastamise venimist.

Kubicki sõnul näitaks Nord Stream 2 avamine kas Venemaa president Vladimir on valmis suurendama gaasi tarneid Saksamaale.

Putin ütles juulis, et Nord Stream 2 gaasitoru saaks kasutusele võtta.

Mitmed Saksa FDP parteikaaslased kritiseerisid Kubicki remarke. Bundestagi riigikaitse komisjoni juht ja FDP liige Marie-Agnes Strack Zimmermann ütles konkreetselt, et Nord Stream 2 on surnud ning Saksamaa ei peaks sõjakurjategijaid toetama.

Praegu on Zimmermanni sõnul Saksa gaasihoidlad täidetud 77,79 protsenti.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: