Elering: Paldiski liitumispunkt rajatakse Soome renditud LNG-laeva jaoks

{{1664528820000 | amCalendar}}
Foto: Elering

Elering ehitab Paldiskis LNG ujuvterminali vastuvõtuvõimekust lähtudes soomlaste renditud ujuvterminali tehnilistest andmetest ning kui keegi soovib tuua Paldiskisse mõnda teist ujuvterminali, peaks kõigepealt esitama liitumistaotluse ja terminali tehnilised andmed, teatas Elering.

Majandus- ja taristuminister Riina Sikkut ütles neljapäeval ERR-ile, et kuigi LNG taasgaasistamist võimaldav ujuvterminal on praegu siiapoole teel, pole siiani teada, kas see hakkab asuma Soomes või Eestis ning seetõttu peaks Eesti rentima oma LNG-laeva, mis asuks kindla peale Paldiskis.

Elering teatas reedel, et nemad ehitavad Paldiskis LNG ujuvterminali vastuvõtuvõimekust vastavalt Eesti ja Soome riigi vahel sõlmitud kokkuleppele ja lähtuvalt Soome osapoole poolt renditud ujuvterminali tehnilistest andmetest. 

"Hetkel on ainult üks osapool näidanud üles huvi ujuvterminal Paldiskisse tuua, selleks on FSRU OY, kes on esitanud seadusest tulenevalt vajaliku liitumistaotluse Eesti gaasisüsteemiga liitumiseks. See liitumistaotlus on aluseks LNG ujuvterminali tehniliste lahenduste disainil ja ehitusel. Kui mõnel kolmandal osapoolel on huvi samuti LNG ujuvterminal Paldiskis gaasivõrguga liita, siis peavad nad esitama liitumistaotluse ja liidetava terminali tehnilised parameetrid," teatas Elering.

Liitumistaotluse järgi on võimalik hinnata, kas ja millises ulatuses oleks vaja hetkel rajatavat gaasivõrgu liitumispunkti ümber ehitada mõne teise ujuterminali gaasisüsteemiga liitmiseks, märkis ettevõte.

Soome võrguhaldur Gasgrid Finland ja USA ettevõte Excelerate Energy kirjutasid mais alla lepingule LNG ujuvterminali rentimiseks kümneks aastaks. Renditud laev nimega Exemplar asus augusti lõpus Soome lahe poole teele. Kummal pool Soome lahte terminal aga paiknema hakkab, pole praegu selge.

Eleringi juht Taavi Veskimägi märkis, et kuigi Soome ja Baltimaade gaasi varustuskindlusega praegu kogutud andmete põhjal hinnates probleeme ei ole, siis tänases julgeolekupildis on rohkem terminale varustuskindluse tagamiseks parem kui vähem.

"Regiooni gaasisüsteemihaldurite prognooside järgi on gaasi tarneallikaid ja taristu piisav, et katta talvine regiooni gaasi tarbimine. Samas on kaks LNG ujuvterminali piirkonnas varustuskindluse seisukohast alati parem kui üks. Kui on soov liita Paldiskis täiendav LNG ujuvterminal gaasivõrguga, on esmane saada selle terminali tehnilised parameetrid hindamaks, mis ulatuses tuleb täna riikidevahelise kokkuleppe alusel soomlaste poolt renditud laeva parameetrite järgi ehitatud liitumispunkt ümber ehitada," lausus ta.

Sikkuti sõnul pole valitsuse veel arutatud, kas Eesti soovib teist ujuvterminali Soome lahe piirkonda rentida, et see Paldiskis asuma hakkaks, kuid tema hinnangul peaks seda valitsuses arutama.

Praegu on Paldiskisse rajatava LNG terminali toruehitus jõudnud meretoru paigaldamise etappi, millega luuakse toruühendus maismaal asuva gaasitaristu ja kail olevate seadmete vahel. Toruühendus peaks valmima novembri lõpus.

Gaasiliit: Eestil on lisavõimsust vaja

Ka Eesti Gaasiliidu tegevdirektori Heiko Heituri hinnangul on Eestil lisavõimsust vaja, kuna gaasimüüjate hinnangul võib gaasi puudu tulla.

"Kui me vaatame seda, mida Soome riik hetkel teeb, nad on ise rentinud ujuvterminali ja nad viivad selle ujuvterminali Inkoo sadamasse terminali, siis meil ei ole sealt võimalik saada gaasi, sest sealne laevade arv täidab ära või isegi jääb puudu Soome jaanuarikuu tarbimisest," selgitas Heitur "Aktuaalsele kaamerale".

Kui laev otsustatakse rentida, võiks see gaasiliidu hinnangul Eestisse jõuda juba selle aasta lõpuks.

"Detsembrikuus, ma usun, et meil võiks olla võimalus, et laev on meie Paldiski terminalis. Veel enne, kui Soome Inkoo alustab opereerimist," ütles Heitur.

Laeva rendi hinda ei oska ei Sikkut ega Heitur praegu öelda. Heituri sõnul oleks see Eestile kindlasti kulukam kui Soomele, kuna Eesti vajaks lühiajalist rentimist.

Alexela: haalamiskai sobib kõigile ujuvterminalidele

Alexela juhatuse esimees Marti Hääl ütles ERR-ile saadetud kommentaaris, et Paldiskisse rajatav haalamiskai sobib kõikidele ujuvterminalidele ning enamikele maailmas kasutuses olevatele suurtele gaasitankeritele.

"See on teada ka Eleringile, see ei ole probleem. Kuna Soome ujuvterminal Exemplar pole siiani esitanud taotlust selleks talveks Pakrineemel silduda, oleme ehitanud haalamiskai universaalsena, mis võimaldab vastu võtta kõiki ujuvterminale igal ajal," lausus Hääl.

Hääl lisas, et kai ehitajad Alexela ja Infortar on valmis igakülgselt riiki aitama tekkinud probleemi kiirel lahendamisel ning omal käel otsitakse ujuvterminali, mis talveks Paldiskisse tuua.

"Oleme valmis tegema maksimaalse pingutuse eesmärgiga leida Eestile selleks talveks oma ujuvterminal ning lahendada gaasikriis ja võimalikud edasised riskid. Täna on oluline mõelda, mitte kuidas ei saa, vaid kuidas saab," lausus Hääl.

Toimetaja: Marko Tooming, Merili Nael, Liisbeth Rats

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: