Soome sõlmis 10-aastase lepingu LNG ujuvterminali rentimiseks
Soome võrguhaldur Gasgrid Finland ja USA ettevõte Excelerate Energy kirjutasid reedel alla lepingule LNG ujuvterminali rentimiseks kümneks aastaks, teatas Soome töö- ja ettevõtlusministeerium.
Renditud laev peaks kasutusele võetama järgmisel talvel ning see hakkab asuma Lõuna-Soomes Haminas. Laeva jaoks ehitatakse vastuvõtuks vajalikud rajatised nii Soome kui Eestisse Paldiskisse, teatas Soome töö- ja ettevõtlusministeerium.
Kui Eestis peaks terminali vastuvõtuvõimekus varem tekkima ehk rajatised varem valmis saama, hakkab ujuvterminal kõigepealt asuma Eestis.
Kümneaastase rendilepingu hind on umbes 460 miljonit eurot.
Renditud laev Exemplar on mahutavusega 151 000 kuupmeetrit, mis vastab umbes 68 000 tonnile veeldatud maagaasile ehk LNG-le.
Tankerid hakkavad ujuvterminali varustama iga kahe-kolme kuu tagant. Veeldatud maagaas taasgaasistatakse terminalis ja lastakse gaasivõrku.
Gasgridi teatel täpsustub ajakava juunis.
Gasgrid pidas läbirääkimisi vastavalt Soome valitsuselt saadud volitustele.
Soomlastele on LNG-terminal ülioluline, sest Gazprom teatas reedel ametlikult, et lõpetab laupäeva hommikul kell seitse gaasitarned Soome.
Soome gaasiettevõte Gasum teatas selle peale, et jätkab oma klientide varustamist läbi Balticconnectori tuleva gaasi.
"On väga kahetsusväärne, et lepingujärgsed gaasitarned peatatakse. Aga me oleme selleks korralikult valmistunud ja tagame, et gaasivõrgus ei tule katkestusi. Me suudame lähikuudel varustada kõiki oma kliente gaasiga," ütles Gasumi tegevjuht Mika Wiljanen.
Soome rahandusminister Annika Saarikko ütles, et LNG ujuvterminali rentimine lubab Soomel lahti öelda Vene gaasist.
Soomes on gaasi osakaal energiatarbimisest umbes viis protsenti.
Algselt oli plaanis, et LNG ujuvterminali hangivad koos Soome ja Eesti riik, kuid peale kokkulepet, et LNG vastuvõtuvõimekuse Eestis loovad eraettevõtted, tegelevad Eesti poolt LNG ujuvterminali otsingutega Alexela ja Infortar.
"Meil käivad läbirääkimised laeva osas ja tegelikult on teada, et soomlastel käivad ka. Eks siin lähiajal ongi vaja nii-öelda kokku leppida, milline neist laevadest siia sügiseks siis tuleb," ütles ERR-ile neljapäeval Alexela juhatuse liige Marti Hääl.
Majandusministeeriumi pressiesindaja Kadri Laube sõnul toimuvad edasised läbirääkimised selle üle, kus laev paiknema hakkab, Paldiski projekti arendavate Alexela, Infortari ning laeva rentinud Soome poole esindajate vahel.
Alexela ja Infortar jätkavad laeva otsinguid
Infortari juht Ain Hanschmidt ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Soome otsus Infortari ja Alexela plaane praegu ei muuda. Tema sõnul on tähtis see, et piirkonnas oleks gaasiga varustatus järgmisel talvel ning tänu Klaipeda terminalile ja Soome laevale on see nüüd tagatud.
"Meie jaoks on nüüd huvitav teada, missugusesse terminali see (Soome) laev läheb," ütles Hanscmidt.
Ta kinnitas, et Alexela ja Infortar jätkavad ka ise LNG ujuvterminali otsimist.
Seda, kas meie piirkonda tuleb juurde kaks uut laeva, on Hanschmidti sõnul vara öelda. "Eks me peame läbirääkimisi edasi ja vaatame, mis on majanduslikult otstarbekas ja kuidas on otstarbekas teha. Aga positiivne on see, et Leedus, Klaipedas on üks laev olemas ja teine saab olema kas Eestis või Soomes. Antud momendil Soomes on teine laev olemas. Sellega on meil infrastruktuur olemas, millega me saame kõik need gaasimahud läbi lasta, mis klientidele vajalik on," rääkis ta.
Alexela üks juhtidest Marti Hääl ütles, et Soome leping on positiivne.
"Nüüd on kindel see, et vähemalt üks laev on olemas, et tulevaks sügiseks varustuskindlus tagada. Meie omalt pool kai ehitusega läheme edasi ja pakume sildumiskoha. Ja jääbki veel üle kolmas komponent ja see on gaasitoruühendus," rääkis Hääl.
Ta kinnitas, et Alexela ja Infortar jätkavad oma läbirääkimisi LNG ujuvterminali rentimiseks.
"Sõltub sellest, kuidas lõpevad meie läbirääkimised soomlastega Exemplari osas, siis me teeme otsuse, kas läheme teiste läbirääkimistega edasi või mitte," sõnas ta.
Hääle hinnangul on võimalik, et üks ujuvterminal tuleb Soome, teine Eestisse.
Toimetaja: Marko Tooming, Merili Nael, Mart Linnart
Allikas: Iltalehti, Yle, ERR